Connect with us

BİLİM

Uzmanlardan müsilaj uyarısı! Denize girenlerde hangi hastalıklar oluşuyor?

Marmara Denizi, Karadeniz ve Ege’de görülen deniz salyasının (Müsilaj) yol açtığı sağlık sorunları hakkında konuşan Doç. Dr. Gamze Varol Saraçoğlu, müsilajın denizde yüzenler için cilt hastalıkları konusunda risk teşkil ettiğini belirtti.

Doç. Dr. Gamze Varol Saraçoğlu, deniz salyası hakkında konuştu. Saraçoğlu, Müsilaj nedeniyle denize yüzmeye girenlerde olumsuz etkiler görülebileceğini dile getirdi.Saraçoğlu, “Denize girildiğinde temas yoluyla birtakım lezyonlarla karşılaşabiliriz. Ciltte döküntüler, kızarıklıklar, bununla bağlantılı olarak kaşıntılar, istenmeyen reaksiyonlarla karşılaşabiliriz, alerjik reaksiyonlar başta olmak üzere. Ayrıca bu salyanın orada yaşayan mikroorganizmaların vücut sıvısı olduğunu biliyoruz ama uzun süredir de denizle temas halinde ve birtakım başka zarar verici mikroorganizmaların burada ürüyor olması başkaca yani cilde temas yani dermatolojik reaksiyonlara da neden olabilir. Enfeksiyon hastalıklarına yol açabilir. Örneğin; göz enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, mide- bağırsak enfeksiyonları gibi. Dolayısıyla aslında halk sağlığına ya da bireyin sağlığına bu tür olumsuz etkileri gözlemleyebiliriz, bekliyoruz.”

“MÜSİLAJIN DENİZ SUYU SICAKLIĞINI ARTIRDIĞINI BİLİYORUZ”

Yeni aşı olanların denize girmemesini isteyen Doç. Dr. Saraçoğlu, “Burada esas korkumuz; denize girip cilt temasıyla ilgili olan reaksiyonların ötesinde. Deniz canlılarını tüketiyoruz. Bu müsilajdan deniz canlıları da nasibini alıyor. Bu müsilajın deniz suyu sıcaklığını artırdığını biliyoruz. Zaten deniz suyu sıcaklığı arttığı için müsilaj bu kadar fazla. Bir de müsilajın varlığı aynen küresel iklim değişikliği, havanın ısınması, atmosferin ısınması gibi deniz suyunu da ısındırıyor, sıcaklığını artırıyor. Böyle olunca orada deniz suyunda bulunan birtakım mikroorganizmaların üremesi için daha verimli ortam yaratılmış oluyor. Böyle olunca esas korkumuz o mikroorganizmaların doğrudan insan vücuduna alınması. İşte ishalli hastalıklar, ateşli hastalıklar; bunun için endişeleniyoruz, korkuyoruz” diye konuştu.

DENİZE GİRENLERDE YAĞ BEZESİ UYARISI

Saraçoğlu, “Müsilajın olmadığı yerlerde bile denize girenlerin çıktıktan sonra ciltlerinde birtakım yağ bezeleri, kalıntıların olduğunu görüyoruz. Aslında güvenli olmayan deniz ortamına kendimizi bırakmış oluyoruz. O yüzden denize girme konusuna biraz şüpheli yaklaşıyorum ama müsilaj olmadan da Marmara’nın denize girmeye uygun olup olmadığı ayrıca belki tartışmalı” dedi.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply