Connect with us

BİLİM

Ay’a ilk ticari uzay aracı Intuitive Machines tarafından indirildi

Tarihte ilk olarak ABD merkezli Intuitive Machines isimli özel şirket, ay yüzeyine ticari bir uzay aracı indirmeyi başardı.

Yayınlanma tarihi:

Intuitive Machines, özel bir şirket için tarihi bir ilk olarak ay yüzeyine bir uzay aracı indirdi. Uçuş kontrolörleri inişi 17.23 CST’de (TR Saati 02.23) doğruladılar, ancak uzay aracının kesin durumu belirsiz çünkü mühendisler iniş aracıyla sinyallerini iyileştirmeye çalışıyor. Görev direktörü ve Sezgisel Makineler CTO’su Tim Crain, “Ekipmanımızın ayın yüzeyinde olduğu ve iletim yaptığımız konusunda şüphe duymadan doğrulayabileceğimiz bir şey var” dedi. “Bu yüzden IM ekibini tebrik ederiz, bundan daha ne kadar yararlanabileceğimizi göreceğiz.”

“Houston, Odysseus yeni evini buldu” diye ekledi.

CEO Steve Altemus inişten sonra “Ne kadar olağanüstü bir çaba” dedi. “Bunun bir tırnak kırılması olduğunu biliyorum ama biz yüzeydeyiz ve ileti gönderiyoruz. Aya hoş geldiniz.”

Şirket, uzay aracının yükseklik ve yatay hız gibi temel değişkenleri belirleyen lazer mesafe bulucuları bozulsa bile inişi başarmayı başardı. Bunun yerine iniş aracı, uzay aracını ay yüzeyine yönlendirmek için yerleşik yüklerden biri olan NASA’nın lazer ve doppler lidar sensörlerinden yararlandı.

Bu, Amerika’nın yaklaşık 50 yıldır ilk kez Ay’a donanım göndermesi anlamına geliyor. Uzay aracının iniş alanı (Malapert-A adı verilen bir kraterin hemen dışında) aynı zamanda herhangi bir iniş aracının Ay’ın güney kutbuna ulaştığı en yakın yer. Güney kutbu hem ticari şirketlerin hem de NASA’nın büyük ilgisini çeken bir bölge olarak ortaya çıktı; uzay ajansı, Artemis programının bir parçası olarak ayda kalıcı bir insan varlığı oluşturmak için bölgeyi olası bir yer olarak izliyor.

Bu, dünyada ay ve çevresinde hizmet sağlamaya odaklanan birkaç şirketten biri olan Houston merkezli Intuitive Machines için kesinlikle olağanüstü olumlu bir başlangıç. Şirket, aya iniş araçlarının yanı sıra ay için mobilite, güç ve veri hizmetleriyle ilgili teknolojiler de geliştiriyor. Şirket, bugün çok küçük ölçekte var olan ve öncelikle NASA finansmanı tarafından yönlendirilen ay piyasası faaliyetinin yalnızca önümüzdeki yıllarda büyüyeceğine inanıyor.

Intuitive Machines’in uçuş programı canlı yayınlandı.

Bu görev, ajansın Ticari Ay Yükü Hizmetleri programı kapsamında verilen bir NASA sözleşmesinin sonucudur. CLPS programı, ay yüzeyine bilimsel ve araştırma yükleri taşıyacak iniş araçlarının ticari gelişimini başlatmak üzere tasarlandı. Sonuç olarak, Intuitive Machines’in sözleşmesinin değeri 118 milyon dolardan biraz daha az.

Intuitive Machines’in iletişim direktörü Josh Marshall, “Planlanan üçüncü misyonumuz itibarıyla, hem yerli hem de uluslararası şirket ve kurumlardan giderek daha fazla CLPS olmayan veri yükü görüyoruz” dedi.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla