Connect with us

BİLİM

Gerçek zamanlı iklim izleme uygulaması: “Climate Pulse”

Copernicus İklim Değişikliği Servisi(C3S), anlık olarak iklim verilerini izlemeyi ve iklimle ilgili farklılıkları analiz edebilecek uygulamayı tanıttı.

Yayınlanma tarihi:

2023 yılında gözlemlenen rekor düzeydeki küresel ortalama sıcaklıklar, iklimimizi yakından izlemenin önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Bu bağlamda, Copernicus İklim Değişikliği Servisi (C3S), iklimimizin gerçek zamanlı ve kısa bir özetini sunan etkileşimli bir uygulama olan Climate Pulse’ı tanıttı.

C3S, Climate Pulse’ı başlatarak iklim verilerini daha geniş bir kitleye ulaştırmayı amaçlamaktadır. Bu sayede kullanıcılar, iklimimizin nasıl değiştiğini daha iyi anlayabilir ve farklı yılları keşfedebilirler. Uygulama, kullanıcılara etkileşimli araçlar sunarak küresel ortalama yüzey hava ve deniz yüzeyi sıcaklıklarını görüntülemelerini, verileri indirmelerini ve paylaşmalarını sağlar.

Peki, Climate Pulse Özellikleri Nedir?

Climate Pulse, C3S’nin iklim izleme faaliyetleri için kullanılan verilere dayanmakta ve erişilebilirliği artırmak ve neredeyse gerçek zamanlı kullanılabilirlik sağlamak için yeniden işlenmiş veri setleri sunmaktadır. Uygulama, beta sürümü olarak sürekli güncellenecek ve kullanıcılara gelecekte gelişmiş özellikler sunmayı hedeflemektedir.

C3S’nin Baş Yardımcısı Samantha Burgess, Climate Pulse’ın, kullanıcıların ve iletişimcilerin değişen iklimimizi temsil eden verilerin bir özetini hızlıca kavramalarını sağlama önemini vurguladı. Platform, insanların iklimimizin nasıl değiştiğini anlamalarına yardımcı olarak karşı karşıya olduğumuz riskler hakkında konuşmaları kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

Kullanıcılar, Climate Pulse aracılığıyla çizelgeleri ve haritaları keşfederek günlük, aylık, yıllık ve yıllar arası iklim dinamiklerini daha iyi anlayabilirler. Uygulama, farklı yılları ve bölgeleri karşılaştırma imkânı sunarak, iklimimizi anlamamıza yardımcı olan ana değişkenlere odaklanır: hava sıcaklığı ve deniz sıcaklığı.

Climate Pulse, kullanıcıların önceki yılları modern uzun dönem ortalama (1991-2020) ile karşılaştıran zaman serisi grafiklerini görüntülemelerini sağlar. Gelecekteki güncellemeler, endüstri öncesi ortalama referans dönemi (1850-1900) dâhil edilecektir. Kullanıcılar, verileri ve grafikleri kolayca indirebilir ve tek bir tıklama ile görselleştirmeyi manipüle edebilirler.

Uygulama, yıllık, aylık veya günlük ölçekte küresel yüzey sıcaklık verilerini sunar ve kullanıcıların herhangi bir dünya bölgesine odaklanıp yakınlaşmalarını sağlar. Hem mutlak değerler hem de Dünya’nın verileri için aykırılık haritası özelliği sunulmaktadır.

Climate Pulse aracılığıyla sunulan karmaşık küresel veriler, C3S İklim Veri Deposu’ndan indirilebilir ve kullanıcılar verileri CSV formatında veya resim dosyaları olarak kolayca indirebilir ve paylaşabilirler. Grafikler, haritalar ve veri setleri hakkında rehberlik ve ek bilgi sağlamak için yardım butonları mevcuttur.

Uygulamayı denemek ve detaylı analiz yapmak için Climate Pulse uygulamasına bakabilirsiniz.

Kaynak: C3S

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla