Connect with us

BİLİM

Starship, Üçüncü Uçuşunda Yörünge Hızına Ulaştı!

Ay ve Mars’a insanlı görevler misyonuyla yola çıkan SpaceX, Dünyanın en güçlü roketi Starship’i 3.kez ateşledi ve yeni başarılar kazandı.

Yayınlanma tarihi:

SpaceX, şimdiye kadar yapılmış en büyük roket olan Starship’in geliştirilmesinde ilerleme kaydetmeye devam ediyor ve Perşembe günkü üçüncü test uçuşu, önceki iki testten çok daha fazlasını başardı.

120 metre uzunluğundaki Starship roketi, SpaceX’in güneydoğu Teksas’taki Starbase tesisinden yerel saatle sabah 8.25’te havalandı. Her ne kadar SpaceX Starship’i yıllardır geliştiriyor olsa da bu, şirketin yalnızca üçüncü kez yörüngesel bir görev girişiminde bulunması.

Kalkıştan sonra, Starship nominal (havacılıkta normal anlamına gelen diyalog) bir yükselişe geçti. Süper Ağır iticideki 33 Raptor motorunun tamamı tasarlandığı gibi çalıştı ve iki aşama, görevin yaklaşık 2 dakika 45 saniyesinde ayrıldı. Kritik bir şekilde, fırlatma aracı, üst kademenin (Starship olarak da bilinir) Süper Ağır iticiyi itmek için motorlarını yaktığı “sıcak aşamalandırma” adı verilen yeni bir aşama ayırma tekniğini uyguladı. Sıcak sahneleme tekniği ilk kez geçen Kasım ayında Starship’in ikinci test uçuşunda uygulandı.

Buradan Starship’in üst aşaması yörüngeye yükselişine devam etti. SpaceX CEO’su Elon Musk, “Starship yörünge hızına ulaştı!” diyerek X ekibini tebrik etti.

İtici, Meksika Körfezi’ne sıçramayı hedeflediği için yörüngesini ayarlamak için geri tepme yanığı adı verilen işlemi gerçekleştirdi (Falcon 9’un iticisi, Dünya’ya dikey olarak geri inmek için aynı manevrayı yapıyor) ancak motorları, iniş yanma aşaması için yeniden ateşlenmeyi başaramadı. Super Heavy daha sonra kaybedildi.

Şirket, Starship’in yük taşıma kapısını ilk kez açtıktan sonra yeni bir dönüm noktasına daha imza attı. Bu yetenek, SpaceX’in yüzlerce yeni nesil Starlink uydusunu hızlı bir şekilde konuşlandırma planları açısından hayati önem taşıyor. Başka bir gösteri olan itici gaz transfer demosu da tamamlandı, ancak şirket bu testin sonuçlarını açıklamadı.

İtici gaz transferi, şirketin NASA için insanları aya geri gönderme planlarının önemli bir parçası. SpaceX’in bu NASA misyonuna yönelik planlarının bir parçası olarak şirket, bir düzineden fazla Starship yakıt ikmali gezisini içerebilecek bir görev mimarisi üzerinde karar kıldı.

Araca yakıt ikmali yapabilmek, gelecekteki bir Mars görevi için de gereklidir.

Starship, yanaşma aşamasına devam etti ancak yaklaşık yarım saat sonra şirket, teste devam etmek için motorları yeniden çalıştırmaya çalışmayacağını söyledi.

Bunun yerine yerçekiminin işini yapmasına izin verdiler ve Dünya’nın güçlü yerçekimi kuvvetleri Starship’i alt atmosfere doğru geri çekti. Sonuçta görev kontrolörleri Starship ile iletişimi yeniden kurmayı başaramadılar ve bu da SpaceX’ten Dan Huot’un gemiyi kaybettiklerini açıklamasına yol açtı: “Bugün herhangi bir su sıçraması yok, ancak yine de bu sefer ne kadar ileri gittiğimizi görmek inanılmaz” dedi.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla