Connect with us

BİLİM

Nasa, Satürn’de buzul yaşamı araştırmak için robot tasarladı

Nasa, Satürnde buzul yaşamı araştırmak için yılan benzeri bir robot tasarladı. Robot durumsal farkındalığa ve öz duyusal kontrole de sahip.

Yayınlanma tarihi:

Yılan robot form faktörü onlarca yıldır varlığını sürdürüyor. Otomasyon dünyasına kattığı çeşitliliğin yanı sıra tasarımın birçok faydalı özelliği de var. Bunlardan ilki, bir parça hasar gördükten sonra bile sistemin çalışmaya devam etmesini sağlayan yedekliliktir. İkincisi ise serpantin sisteminin dar alanlarda hareket etmesini sağlayan gövdedir.

İkincisi, sistemler insanların ve diğer robotların sığamayacağı noktalara sıkışabildiğinden, yılan robotları arama kurtarma ekiplerine ilgi çekici bir katkı haline getirdi. Diğer uygulamalar arasında sırasıyla borular ve insan organları etrafında hareket edebilen küçültülmüş sürümleri ile sıhhi tesisat ve hatta tıbbi uygulamalar bulunmaktadır. Fütüristik robotik uygulamalardan asla çekinmeyen NASA JPL (Jet Propulsion Laboratory), dünya dışı yaşamı araştırmak için sağlam form faktörünün kullanılabileceği yolları araştırıyor.

Bu tür hikâyelerde sıklıkla olduğu gibi, henüz başlangıç ​​aşamasındayız. Bu tür sistemlerin bu soluk mavi mermerin somurtkan bağlarını kaydırdıktan sonra karşılaşabileceği şeyleri taklit etmek için tasarlanan karasal manzaralar üzerinde testler şu anda yürütülüyor. NASA araştırmacıları onu Satürn’ün küçük, soğuk ayı Enceladus’a göndermeyi planladıkları için bu, çok fazla buz anlamına geliyor.

Cassini’den yirmi birinci yüzyılda yapılan uçuşlar, su açısından zengin bir ortamı ortaya çıkardı ve bu da buzla kaplı ayı, güneş sistemimizdeki yaşam için potansiyel bir aday haline getirdi. Nihai plan, ay kabuğunun altındaki okyanusları keşfetmek ve sonunda evrenin büyük, açık sorularından birine cevap vermek için yılan robotu Exobiology Extant Life Surveyor’ı (EELS) kullanmaktır.

Operasyon konseptini anlatan bir video

Araştırmanın arkasındaki ekip, bu ayki Science Robotics dergisinde yayınlanan bir makalede şöyle yazıyor: “Okyanus dünyasından ilham alan araziyi, akışkanlaştırılmış ortamı, kapalı labirent ortamlarını ve sıvıları geçmeye uyarlanabilecek şekilde tasarlandı .” “Enceladus, EELS donanım ve yazılım mimarisinin yanı sıra mobilite ve otonom yeteneklerinin tasarımının ana itici gücüdür. Enceladus’a doğru bir basamak olarak mimarisini geliştirmek ve test etmek için buzulları Dünya’ya benzer buz ortamları olarak kullanıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Proje için JPL, Arizona Eyalet Üniversitesi ile işbirliği yaptı; Kaliforniya Üniversitesi, San Diego ve yılan robotları tasarlama konusunda uzun bir geçmişe sahip olan Carnegie Mellon Üniversitesi. Aslında CMU spinout HEBI Robotics, sistemin bu ilk sürümünde kullanılan parçaları tasarladı.

CMU , “EELS, Enceladus’ta yüzeydeki dar gayzerlerden aşağı kayarak güney kutbunda altı mil derinliğinde olduğu tahmin edilen geniş, küresel okyanusta yüzebilir” dedi. “EELS, Dünya’dan ve insan kontrolünün pençesinden bağımsız olarak uzaklaşmasına olanak tanıyan risk farkındalığına sahip planlama, durumsal farkındalık, hareket planlaması ve öz duyusal kontrol ile donatılmıştır.”

NASA’ya göre sistem 100.000 gram ağırlığında ve 4,4 metre uzunluğunda.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla