Connect with us

BİLİM

Türkiye’de katil arı paniği! Kestane ağaçlarını kuruttu!

Katil arı olarak bilinen ve kestane ağaçlarının kurumasına neden olan gal arısı Kastamonu ormanlarında da görüldü. Geçimini arıcılıkla sağlayan vatandaşlar yetkililerden katil arı konusunda yardım istedi.

Çin’den gelen ve Yalova ve Bursa’da görülen gal arısı son günlerde Kastamonu’nun Cide ilçesinde de görüldü. Kestane ağaçlarına dadanan gal arısı bu ağacın tomurcuklarına yerleşerek kestane ağacının çiçek açmasını engelliyor. Bu nedenle katil arı olarak anılan gal arısı zamanla kestane ağaçlarının ölümüne yol açıyor.

KESTANE AĞAÇLARI YÜZDE 70 ZARAR GÖRDÜ

Kastamonu’nun Cide ilçesinde görülen gal arısı için Beltepe Köyü’ne giden Kastamonu Arıcılar Birliği üyesi Bahri Kısa, kestane ağaçlarını gezerek gal arısının etkilerini gördü ve ağaçlara olan etkisini inceleme fırstı buldu. Kısa, arıların kestane ağaçlarına büyük zarar verdiğini belirtti. Yüzde 70 verim kaybı olduğunu belirten Kısa, “Gal arısı dediğim illet Cide’ye de ulaştı. Arıcılarımızın ve kestane meyvesiyle geçinen ailelere, yüzde 70 oranında bal ve kestane meyvesi kaybı vereceğini düşünüyoruz. Daha önce Zonguldak ve Bartın illerinde de görülen bu hastalık sonrası oralarda biyolojik bir çalışma başlatılmış. Yetkililerden en yakın zamanda Cide’de de aynı çalışmanın başlatılması, bal ve kestane meyvesiyle geçimini sağlayan köylülerin bu illetten kurtulmanı istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“İNTERNET ÜZERİNDEN BU ARIYI DAHA ÖNCE GÖRMÜŞTÜM”

Arı yetirştiricisi olan ve bölgedeki gal arası istilasını tespit eden Ali Yalçın, “4 yıldan beri arıcılıkla uğraşıyorum. Kestane ağaçlarında gal arısını ilk tespit eden benim. İnternet üzerinden bu arıyı daha önce görmüştüm, kendi kestane ağaçlarımızda var mı diye baktığımda gal arısını gördüm. Durumu birlik başkanımıza, Kastamonu Arıcılar Birliği’ne ve Orman Bölge Müdürlüğümüze bildirdik. Biyolojik mücadeleyi bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“YETKİLİLERE SESLENİYOR VE ÇÖZÜM İSTİYORUZ”

Geçimini arıcılıkla sağlayan Erhan Aksoy ise, “Birinci uğraşımız ve geçim kaynağımız arıcılık. Şu an arılarımızın mevcut durumları önceki yıllara göre sıkıntılı. Memleketimizde görülen hastalık kestane ağaçlarımıza yayılmış durumda. Yetkililere sesleniyor ve çözüm istiyoruz” şeklinde konuştu.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply