Connect with us

BİLİM

Türkiye’de hava kirliliği alarm veriyor!

Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Kahraman önemli bir açıklamada bulundu. Kahraman, “Hava kirliliği DSÖ limit değerlerine indirilseydi, 2018’de 45 bin 398 kişinin ve 2019’da ise 31 bin 476 kişinin ölümü önlenebilirdi” ifadelerini kullandı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO), Dünya Çevre Günü kapsamında internet üzerinden basın toplantısı düzenledi. ÇMO toplantısında hava kirliliğine dikkat çekildi. ÇMO Genel Başkanı Ahmet Dursun Kahraman, hazırladıkları raporun sunumunu yaparak daha büyük çevre felaketlerinin kapıda olduğu uyarısında bulundu.

HAVA KİRLİLİĞİYLE İLGİLİ LİMİT AŞILDI!

Türkiye’de 357 hava kirliliği ölçüm istasyonunun bulunduğunu belirten Kahraman, bu istasyonlarının  yarısından fazlasında ölçüm yapılmadığını belirtti. Bu nedenle hava kirliliği raporunun daha korkunç olabileceğine dikkat çeken Kahraman, “Özellikle termik santrallerin bulunduğu alanlardaki ölçüm yapılmayan gün sayısı çok yüksek. Bu illerdeki istasyon verilerine bakıldığında, çoğu istasyonda veri alımının olmadığı gözlemlendi. Hem minimum veri alımının sağlandığı hem de eksi değer ölçülmemiş istasyonlarda da genel olarak limit değerlerin aşıldığı görüldü. Termik santrallerin bulunduğu illerde güvenli veri sağlanmamış olmasına rağmen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), AB ve Ulusal Limit Değerleri aşılmış” ifadelerini kullandı.

BİNLERCE İNSAN KURTULABİLİRDİ!

Temiz Hava Hakkı Platformu’nun 2020 yılı Kara Raporu’nda yer alan verilere vurgu yapan Kahraman, şöyle konuştu: “Türkiye’deki hava kirliliği DSÖ limit değerlerine indirilseydi, 2018’de 45 bin 398 kişinin ve 2019’da ise 31 bin 476 kişinin ölümü önlenebilirdi. 2020 yılı Mart-Aralık ayları arası Covid-19 kaynaklı vefat sayısı 20 bin 881. DSÖ limitlerinden daha kirli havaya sahip olmamız nedeniyle vefat eden kişi sayısı, Covid-19 salgını nedeniyle vefat eden kişi sayısından fazladır.”

“KİRLETİCİ SEVİYE HAKKINDA YORUM YAPILAMIYOR”

Temiz Hava Hakkı Platformu’nun 2020 yılı Kara Rapor’una göre 2019’da Türkiye’de 60 ilde en tehlikeli ve kanserojen olan ince partikül (PM 2,5) seviyesi için yeterli veri yok. 2019 yılında sadece 21 ilde ve 48 istasyonda yüzde 90 ve üzeri gün boyunca PM 2,5 ölçümü yapıldı. 2019’da 52 ilde yaşayan yurttaşların yıl boyunca maruz kaldığı ve kanserojen olan bir kirletici seviyesi hakkında yorum yapılamıyor.

HAVA KİRLİLİĞİ
Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply