Connect with us

POLİTİKA

Son seçim anketi yayımlandı! Aradaki fark kapanıyor

Son seçim anketi yayımlandı. Aksoy Araştırma şirketinin yayımladığı ankete göre AK Parti ile CHP arasındaki fark yüzde 6’ya geriledi.

2023 ve 2024 seçimlerine 2 ve 3 yıl kalmasına rağmen Türkiye’deki siyasi arena oldukça hareketli. Muhalefetin güçlenmesi ve yeni partilerin kurulması koalisyon iddialarını güçlendiriyor. Öte yandan konuyla ilgili Aksoy Araştırma, Türkiye Monitörü Mayıs 2021 anketini paylaştı. Araştırmada “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna seçmenlere yöneltildi.

PARTİLERİN OY DAĞILIMI!

Yüzde 15,5 olarak ölçülen kararsızlar dağıtıldıktan sonra oy oranları şöyle gerçekleşti:

AK Parti: Yüzde 32,3

CHP: Yüzde 26,3

İYİ Parti: Yüzde 13

MHP: Yüzde 9,1

HDP: Yüzde 9,9

DEVA Partisi: Yüzde 2,5

Saadet Partisi: Yüzde 1,7

Gelecek Partisi: Yüzde 1,3

Kararsız/cevap vermek istemiyor/oy kullanmayı düşünmüyor: Yüzde 15,5

ERKEN SEÇİM OLUR MU?

Yapılan araştırmaya göre AK Parti ile CHP arasındaki makasın da yüzde 6’ya indiği görüldü. Araştırmada kararsızlar dağıtıldıktan sonra Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 41,4 olurken, Millet İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 41 seviyesinde görüldü. Araştırmadan erken seçim de çıktı. “Türkiye’nin mevcut koşullarını düşündüğünüzde sizce erken seçime ihtiyaç var mıdır?” sorusuna yüzde 51,8 evet, yüzde 33,6 ise hayır yanıtını verdi. Yüzde 14,6 ise kararsız kaldı.

TÜRKİYE İYİYE Mİ KÖTÜYE Mİ GİDİYOR?

Ankette yöneltilen “Türkiye iyiye doğru mu gidiyor yoksa kötüye doğru mu gidiyor?” sorusuna verilen yanıtlar da dikkat çekti. “Türkiye kötüye gidiyor” cevabını verenlerin oranı yüzde 62,7 oldu. İyiye gittiğini düşünenlerin oranı ise sadece yüzde 18,7 olarak ölçüldü. Araştırmada  “Aynı” diyenler ise yüzde 12,7 oldu.

ANKETİN KÜNYESİ

Mobil panel üzerinden gerçekleştirilen araştırmada yüzde 95 güven aralığında yüzde 3 hata payıyla yapılan 1067 görüşmede, Türkiye temsili cinsiyet, NUTS1 bölge dağılımı, yaş, sosyoekonomik statü ve 24 Haziran 2018 Milletvekili seçimi kotası gözetildi.