Connect with us

BİLİM

Tarihin ilk 3 Boyutlu Roketi Fırlatıldı ama Görev Başarısız Oldu

Yayınlanma tarihi:

Relativity Space, tarihi test uçuşunda dünya tarihinin ilk 3D yazıcıyla üretilen roketini fırlattı ama yörüngeye ulaşmayı başaramadı. Terran 1, ilk fırlatması sırasında önemli kilometre taşlarına ulaştı, ancak başarısız oldu.

Dünyanın ilk 3D yazıcıyla üretilen roketi, çarşamba günü (23 Mart’ta 0025 GMT’de) geç saatlerde fırlatıldı ancak uçuş sırasında kanatlanamadı, ancak önemli kilometre taşları kaydetti.

Relativity Space şirketinin Terran 1 adlı roketi, Florida’nın Cape Canaveral Space Force Üssü’ndeki 16 numaralı Fırlatma Kompleksi’nden (GLHF) başlatılan bir test uçuşu olan “İyi Şanslar, İyi Eğlenceler” (GLHF) test uçuşuna başladı.

Terran 1, başlangıçta iyi performans gösterdi. Örneğin, Max-Q (bir roketin en yüksek yapısal yüklerinin olduğu uçuşun bir bölümü) sırasında hayatta kaldı ve ilk ve ikinci aşamaları başarıyla ayırdı. Ancak, uçuşun yaklaşık üç dakikasında, bir şeyler yanlış gitti ve üst aşama yörüngeye ulaşamadı.

Relativity Space’in Arwa Tizani Kelly’si, şirketin çarşamba gecesi gerçekleştirilen fırlatma webcast’inde şunları söyledi: “Hiç kimse bir 3D yazıcıyla üretilen roketi yörüngeye yerleştirmeye çalışmadı ve bugün tam olarak başaramasak da, 3D yazıcı ile roket uçurmanın mümkün olduğunu göstermek için yeterli veri topladık.”

“3D yazıcı ile üretilen roketlerin yapısal olarak uygun olduğunu dünya’ya kanıtlamanın büyük bir adımını tamamladık” dedi.

Gerçekten de, Relativity Space şu anda kutlama yapmaktadır. Roketler genellikle ilk fırlatmalarında mükemmel bir performans sergilemezler. Örneğin, Japonya’nın yeni H3 roketi bu ayın başlarında ilk uçuşunda başarısız oldu. Ve Relativity Space’in kurucu ortağı Tim Ellis, GLHF görevi için Max-Q’yu geçmek “anahtar nokta” olarak nitelendirdi.

“Bu, uçan ürünlerin üretiminde eklemeli imalat teknolojisinin uygunluğunu kanıtlayacak. Bu stresin maksimumunun üzerinde, her iki aşamada da en kötü senaryoda başarıyla ittirip dürtmeyi simüle ederek zaten başarılı bir şekilde yaptık ve düzinelerce makalede 12.000 saniyeden fazla motor sıcak alevlerini test ettik – bu yüzden bence bunu zaten yaptık, ancak uçuşta elbette en içten kanıt,” diye tweet attı Ellis 7 Mart’ta.

Ellis ve Blue Origin mezunu Jordan Noone’nin 2016’da kurduğu Relativity Space, harcanabilir, iki aşamalı Terran 1 ile nispeten küçük yükleri fırlatmayı hedefliyor. Terran 1 lansmanlarını her biri 12 milyon dolara satan Relativity Space’e göre alçak Dünya yörüngesine (LEO) pound (1.250 kilogram).

Terran 1’in %85’i Üç Boyutlu Yazıcıdan Basıldı Hedef %95

Ancak roket, GLHF’de operasyonel bir yük taşımadı – sadece hatıra görevi gören 3D baskılı bir halka. (Bu ilk Terran 1 roketinin kütlesinin yaklaşık %85’i 3D baskılı malzemeydi, ancak şirket bu sayıyı gelecekteki araçlarda yaklaşık %95’e çıkarmayı hedefliyor.)

Relativity Space, her şey plana göre giderse, GLHF’nin kilometre taşlarını inşa edecek. Şirket şimdiden 1,65 milyar dolar değerinde müşteri başlatma sözleşmeleri imzaladı.

Bu paranın bir kısmı Terran 1 uçuşlarını rezerve etti, ancak Ellis, 7 Mart tarihli başka bir tweet’inde (opens in new tab) büyük çoğunluğunun Terran R’nin fırlatılması için ayrıldığını söyledi. Relativity Space, önümüzdeki yıl uçmaya başlamayı planlıyor.

Yine 3D baskı ile üretilen 216 fit (66 m) yüksekliğindeki Terran R, LEO’ya 44.000 pound’a (20.000 kg) kadar kaldırma kapasitesine sahip olacak. Relativity Space’e göre roketin gelişimine önemli ölçüde GLHF yardımcı olacak.

Şirket temsilcileri, Space.com’a fırlatma öncesi bir e-postada, “Terran 1, Terran R üretimine giden yolda bir yol gösterici ve geliştirme platformu olarak hizmet ediyor” dedi. “Terran 1, ilk lansmanımıza kadar bu kapasitede bize son derece iyi hizmet etti ve lansman gününden itibaren ek önemli öğrenmelerin de geleceğini tahmin ediyoruz.”

Relativity Space, GLHF’de birçok şekilde tarih yazmayı amaçlıyordu. Örneğin Terran 1, sıvı metan ve sıvı oksijenle beslenir ve yörüngeye ulaşan bu tür ilk “methalox” roketi olmaya çalıştı (bunu yapan ilk 3D baskılı araca ek olarak).

Relativity Space bu Roketi Mars’ta da Doldurabilmeyi Hedefliyor

Hem metan hem de oksijen Kızıl Gezegende yerel olarak tedarik edilebildiğinden, metaloks kombinasyonu Mars keşif savunucuları tarafından tercih edilmektedir. Örneğin, SpaceX’in Elon Musk’ın Mars kolonizasyonunu ekonomik olarak mümkün kılabileceğine inandığı yeni nesil Starship aracı aynı zamanda bir metalox roketidir.

Çarşamba günkü fırlatma, Relativity Space’in Terran 1 için ilk kalkıştaki üçüncü denemesiydi. 8 Mart’taki bir deneme, roketin üst aşamasındaki yakıt sıcaklıklarıyla ilgili sorunlar nedeniyle iptal edildi ve 11 Mart’taki bir başka deneme, hava ve menzil güvenliği gecikmeleri ve iki ayrı iptaller.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla