Connect with us

BİLİM

Vatandaşın gözü haziran sonu temmuz başında!

Yayınlanma tarihi:

Bilim Kurulu Üyesi Akın Kaya, merak edilen soruları yanıtladı.

Korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında son durumun değerlendirileceği Kabine Toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yoğun programı gerekçe gösterilerek ertelendi. Vatandaşların gözü kulağı Haziran sonu ve Temmuz ayı için alınacak normalleşme kararlarına odaklandı. Haziran sonunda yasakların gevşetileceği ve önümüzdeki aylarda kapalı mekanlara giriş için korona virüs aşısı olmak ya da korona virüs hastalığı geçirmek şeklinde kriterlerin getirileceği yönündeki söylentiler vatandaşın gündeminde. Sağlık Bakanlığı kaynakları söylentilerin gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

SÖYLENTİLER DOĞRU DEĞİL

Bakanlık kaynakları, bu tür kararların günler öncesinden ya da aylar öncesinden net olarak ortaya konamayacağını, önce bilim kurulu toplantısının yapıldığını, ardından sayılar, vakalar vesaire konuşulduğunu, verilerin istatistiklerinin çıkarıldığını, durum analizinin yapıldığını, eldeki aşıların ya da aşılananların sayısının ve pik yapan şehirlerin değerlendirildiğini belirttiler. Söylentilerin doğru olmadığını kaydeden Bakanlık yetkilileri Temmuz ayıyla ilgili hiçbir şey söyleyemeyeceklerini çünkü bir karara bağlamadıklarını, tek gündemlerinin aşı olduğunu ifade ettiler.

AŞILAMA VURGUSU

Bilim Kurulu Üyesi Akın Kaya söylentilerle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Haziran ayı sonunda yasakların gevşetileceği ve Pazar gününün tamamen kaldırılacağı iddialarıyla ilgili Kaya, Bakan Fahrettin Koca’nın her şeyi resmi olarak açıklamak için hazırlık yaptığını ve sadece aşılamaya odaklandıklarını kaydetti. “Mümkün olduğunca çok fazla aşı yapmak istiyoruz. Aşı merkezlerini organize ediyoruz. Herkesin de aşı yaptırmasını istiyoruz. Ana maddemiz açmak değil aşı olsun” diyen Kaya,” Haftalık vaka sayılarına göre planlanıyor. Sizler de aşıya odaklanın. Aşılar çok yapılabilirse bu ay önümüzdeki ay daha rahat edebiliriz” ifadelerini kullandı.

AŞI KARTI UYGULAMASI OLACAK MI?

Kapalı mekanlar ya da alışveriş merkezlerine aşı kimliğiyle girilmesi konusunda herhangi bir çalışmanız var mı sorusuna Kaya şöyle yanıt verdi: “Onlarla ilgili özel bir çalışmamız yok. Ana ilgimiz tamamen aşılama üzerine.”

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla