Sosyal medyada bizi takip edin

Bilim

Starship’in ikinci uçuş tarihi belli oldu!

Hazırlanın: Starship’in canlı yayınlanacak ikinci uçuş tarihi belli oldu!

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

Şirket tarafından yapılan açıklama şu şekilde: Tamamen bütünleşmiş bir Starship’in ikinci uçuş testi, nihai düzenleyici onayın beklenmesiyle 17 Kasım Cuma gibi erken bir tarihte başlayabilir.

Uçuş testinin canlı bir web yayını, kalkıştan yaklaşık 30 dakika önce başlayacak ve bunu buradan ve SpaceX üzerinden izleyebilirsiniz. Tüm gelişimsel testlerde olduğu gibi, program dinamiktir ve değişmesi muhtemeldir; bu nedenle güncellemeler için X hesabımızı takip ettiğinizden emin olun.

Starship’in ilk uçuş testi, gelecekteki uçuşlarda başarı olasılığını artırmak için hem araç hem de yer altyapısında yapılan çeşitli iyileştirmelere doğrudan katkıda bulunan çok sayıda öğrenilen ders sağladı. İkinci uçuş testinde, diğer pek çok geliştirmenin yanı sıra yastık temeline yönelik takviyelere ve su soğutmalı çelik alev saptırıcıya ek olarak, Süper Ağır Raptor motorları için sıcak aşamalı ayırma sistemi ve yeni bir elektronik İtme Vektör Kontrolü (TVC) sistemi tanıtılacak. .

Bu hızlı yinelemeli geliştirme yaklaşımı, Falcon, Dragon ve Starlink de dahil olmak üzere SpaceX’in tüm önemli yenilikçi ilerlemelerinin temelini oluşturdu. Hem mürettebatı hem de kargoyu Dünya yörüngesine taşıyabilecek, insanlığın Ay’a dönmesine yardımcı olabilecek ve sonuçta Mars’a ve ötesine seyahat edebilecek, tamamen yeniden kullanılabilir bir ulaşım sistemi oluşturmaya çalışırken, yinelenen iyileştirme çok önemli.

Türkiye saati ile Cuma sabah 08.00’da kalkış yapması ve yaklaşık 1 saat 30 dakikalık görevinin ardından heyecanlı bir iniş yapması planlanıyor.

Etkinlik takvimi ve ayrıntılı bilgiye şirketin web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kaynak: SpaceX

Fotoğraf: SpaceNews

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir