Connect with us

DÜNYA

Sezgin Baran Korkmaz yakalanmadan önce Yargıtay üyesiyle

Avusturya’da gözaltına alınan SBK Holding’in patronu Sezgin Baran Korkmaz ile Yargıtay üyesi Tekman Savaş Nemli’nin aynı masada yemek yediği fotoğraf ortaya çıktı. Fotoğraf sosyal medyada gündem oldu.

ABD’nin talebi ile Avusturya’da gözaltına alınan SBK Holding’in patronu Sezgin Baran Korkmaz hakkında soruşturma başlatıldığı dönemde Yargıtay üyesi Tekman Savaş Nemli ile aynı masada yemek yediğine dair görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

SEZGİN BARAN KORKMAZ, YARGITAY ÜYESİ İLE AYNI MASADA

Konuyla ilgili olarak Gazeteci Cengiz Aksan’ın Twitter’dan paylaştığı fotoğrafı şu sözlerle anlattı: “Fotoğraf 24 Eylül 2020 tarihine ait. Yer Dikmen Vadisi Tavacı Recep Usta. Sezgin Baran Korkmaz karşısında oturan kişiyle bir diyalog içinde. O gün fotoğrafı paylaştığım gazeteci arkadaşım Mustafa Arısüt SBK’nın kara para akladığını söylemişti ama bana mantıklı gelmemişti.” Yargıtay üyesiyle Sezgin Baran Korkmaz’ın aynı masada yemek yemesi sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri oldu.

GÖRÜŞMEDEN 6 GÜN SONRA YURT DIŞI YASAĞI

Bu görüşmeden 6 gün sonra 30 Eylül 2020’de Sezgin Baran Korkmaz hakkında yurt dışına çıkış yasağı ve mal varlıklarına el konulması kararı verildi. Ancak 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararına göre, İstanbul Başsavcılığı, o tarihten bu yana ifadesi alınmayan Korkmaz’ın malvarlıklarına el konulmasına yönelik kararı, 6 Kasım’da resen kaldırdı. Aynı gün, İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği de tüm tedbir kararlarının kaldırılması kararı verdi. Başsavcılığın mütaalası doğrultusunda Korkmaz’ın avukatı, İstanbul 7. Sulh Ceza Mahkemesi’ne de başvurarak, hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını istedi. Mahkeme, 17 Kasım’da, yurt dışına çıkış yasağını kaldırdı. Bu karardan sonra Korkmaz’ın yurt dışına çıktığı belirtiliyor.

SEZGİN BARAN KORKMAZ AVUSTURYA’DA GÖZALTINA ALINDI

Türkiye ve ABD tarafından aranan SBK Holding ve 6 şirketine yönelik kara para aklama soruşturmasında Sezgin Baran Korkmaz Avusturya’da gözaltına alındı. Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, Sezgin Baran Korkmaz’ın gözaltına alınması ile ilgili yaptığı açıklamada “İade işlemleri için süreci 19 Haziran tarihiyle başlatmış durumdayız” dedi. Büyükelçi Ceyhun yaptığı açıklamada “Söz konusu şahıs dün, 19 Haziran günü Viyana’dan takriben 260 kilometre uzaklıkta bir kasabada gözaltına alındı. Ve kendisi akşama doğru Viyana’ya getirildi. Hali hazırda Viyana Eyalet Ceza Mahkemesi’nde bulunmaktadır. Hakim karşısına çıkmayı beklemektedir. Kurallar gereği, doğal akış gereği yarın çıkması büyük bir ihtimal. Bizlerde bakanlığımızdan aldığımız talimat doğrultusunda gereğini yerine getirerek iade işlemleri için süreci 19 Haziran tarihiyle başlatmış durumdayız” ifadelerini kullandı.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply