Connect with us

BİLİM

Bilim Kurulu üyesinden korkutan açıklama! “Okullar böyle giderse açılmayabilir”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, vaka sayılarının çok yükseldiğini durumun kötüye gittiğini açıkladı. Yavuz, “Böyle giderse Eylül’de okulları nasıl açacağız diye kara kara düşüneceğiz” ifadelerini kullandı.

Vaka sayıları günlük olarak 20 binlere dayandı. Bayramın etkisi henüz verilere yansımadı. Delta varyantı nedeniyle önümüzdeki günlerde bu sayının daha da katlanacağı konuşuluyor. Öte yandan iki doz aşısını tamamlayanların oranı halen yüzde 50’ye dahi ulaşmadı. Konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, bu tespitleri yaptıktan sonra şu değerlendirmeyi yapıyor: “Böyle giderse Temmuz-Ağustos aylarının çok sıkıntılı geçebilir ve özellikle Delta varyantın hızının kesilebilmesi için iki doz aşılama ve kişisel korunmayı sürdürme daha da önem kazandı.”

“TEST POZİTİFLİK ORANINDA CİDDİ ARTIŞ VAR”

Hem İstanbul’da hem de ülke genelinde ciddi bir artış olduğunu belirten Prof. Dr. Yavuz, “Hem test pozitiflik oranında hem başvuru sayısında ciddi artış var. Bizim kendi merkezimizde test pozitiflik oranı yüzde 10’u buldu neredeyse. Çok yüksek bir oran bu. Herkesin, özellikle aşısız olanların, kalabalık ortamlara girmemesini, iki doz aşısı tamamlanana kadar özellikle kapalı ortamlarda bulunmamasını tavsiye ediyorum” dedi.

“AŞI KARTI YA DA NEGATİF PCR ZORUNLULUĞU OLMALI”

Elimizde etkili aşılar olduğu halde iki doz aşılanma oranlarında istediğimiz noktaya ulaşamadığımızı söyleyen Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, aşı zorunlu olmalı mı tartışmalarına da kesin bir dille yanıt verdi. Prof. Dr. Yavuz şöyle konuştu: “Herkesin aşılı olmasını istiyoruz, gerçekten bunu ikna ederek yapmak en güzeli. Ama şu anda acil bir durum var. Delta çok bulaşıcı ve elimizde aşı da var. Bu nedenle hızla bizim aslında aşılanmayı artırmamız gerekiyor. Belli meslek gruplarında aşının zorunlu olması gerektiğini düşünüyorum ben. Öğretmenler, sağlık çalışanları gibi… Bunlarda kesinlikle zorunlu olması lazım. Sosyal ortamlarda bulunmak isteyenler için ise diyelim ki toplantı yapacak, kongre yapacak, konser yapacak ya da restoranlara girecek, ki Türkiye’de zaten restoran sahipleri de bunu istiyor, ya aşı kartını ya da son 48 saatte yapılmış negatif sonuçlu PCR testini gösterme zorunluluğu olacak. Ancak bu şekilde toplu ortamlara girebilmeliler. Şu aşamada biz bu önlemleri almazsak yine Eylül geldiği zaman okulu nasıl açacağız diye kara kara düşünüyor olacağız. Bireysel özgürlük olarak düşünülemez artık bu. Çünkü toplumun her şeyi buna bağlı. Belli yerlerin kapatılması gerekiyor, çok büyük ekonomik kayıplar oldu, okulları açamıyoruz.”

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply