Connect with us

BİLİM

Türkiye Uzay Yolculuğunda Yeni Adım

Türkiye’de ilk kez özel sektör şirketi uzaya uydu gönderiyor. Plan-S bugün SpaceX’in Transporter 5 görevi ile mini uydusunu uzaya gönderecek.

2004’te hükümet tarafından finanse edilmeyen ilk uzay aracının üretimi ile başladığı ifade edilen ticari uzay çağı ya da yeni uzay çağına ilk kez bir Türk şirketi de bugün itibariyle adım atacak. SpaceX Falcon 9 roketi ile uzaya gönderilecek 59 mini uydudan biri de Connecta T1.1 adı verilen Plan-S uydusu olacak.

Connecta T1.1 Uydusu Nesnelerin İnterneti Uydusu Olacak

Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada şu bilgiler paylaşılmıştı.

”Üretime, AR-GE’ye ve yüksek teknolojiye verdiğimiz değerle birlikte, iştirakimiz Plan-S Uydu ve Uzay Teknolojileri firmamızın ilk uydusu olan Connecta T1.1’in üretim süreci bugün tamamlandı. Öngörülen fırlatma tarihine uyulması halinde yaklaşık bir ay sonra SpaceX Falcon 9 Transporter 5 Mission roketiyle Florida, Cape Canaveral Kennedy Uzay
İstasyonu’ndan fırlatılacak olan Connecta T1.1, düşük dünya yörüngesinde bilimsel ve teknolojik misyonlar yürütecek.


Connecta T1.1 birçok açıdan Türkiye için ilklere imza atarken, gerçekleştirmeyi planladığımız uydu ve uzay yatırımlarımızın da ilk simgesi olacak.”

Türkiye Uzay Ajansı başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım’ın da katıldığı yayında, son günlerde açıklanan Türk Uzay İnsanı projesiyle ilgili de sorular soruldu. Yıldırım, SpaceX ile Soyuz arasında seçim yapılırken, yakın zamanda Ukrayna’daki konudan sonra Ruslarla çalışılmama kararı alındığını açıkladı.

Serdar Hüseyin Yıldırım, uzaya gönderilmek üzere iki Türk vatandaşının yetiştirileceğini, ilk yolculuktan sonra ilk fırsatta diğer uzay insanının da uzaya gönderileceğini açıkladı. Bu işin bir kerelik bir iş olmadığını, bundan sonra Türkiye’nin uzaya sürekli insan gönderen ülkelerden biri olacağının altını çizdi.

Yıldırım: Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Görev Süresi Bitiyor

TUA Başkanı Yıldırım, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun görev süresinin yakın bir zamanda tamamlanacağını ve Uluslararası Uzay İstasyonu yerine alçak yörüngede farklı uzay istasyonu projelerinin gündemde olduğunu ve Türkiye’nin bu projelerden birinde yer alması yönünde çalışmalarının olduğunu ifade etti.

Plan-S: Başlayalı 9 Ay oldu Ama 3 Ayda Bir Uydu Üretebilecek Konuma Geldik

İlk uydunun üretiminin dokuz ay sürdüğünü açıklayan Plan-S yetkilileri, şirketin artık üç ayda bir yeni uydu fırtlatabilecek duruma geldiğini açıkladı.

Fırlatma İnternetten Canlı Yayınlanıyor

Fırlatma Türkiye Saati ile 21:15 civarında yapılacak. SpaceX yayını YouTube üzerinden izlenebilecek.

Ayrıca Plan-S’in de ünlü YouTuber Evrim Ağacı’nın sunumuyla düzenlediği yayın üzerinden de izlenebiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=3Q8_ShyFwoI
Continue Reading
Advertisement
Click to comment