Connect with us

BİLİM

Starship’in Yeni Uçuşunda Yakıt Doldurma Denenebilir

SpaceX’in Teksas’taki Starbase tesisinde bulunan Ship 28 adlı Starship test aracından birine bir vinç bağlandı. Ve bir sonraki Starship test uçuşunda fırlatılabilir.

Yayınlanma tarihi:

NASA, Yörüngesel Yakıt İkmal Teknolojisine Odaklanıyor

NASA, astronotları Ay’a geri götürmek için gerekli olan kriyojenik (süper soğuk) yakıt aktarım kabiliyetlerini göstermeye yönelik adımlar atıyor. 2020 yılında, Lockheed Martin, United Launch Alliance, SpaceX ve Florida merkezli bir startup olan Eta Space ile yaptığı anlaşmalarla bu alanda çalışmalar başlatmıştı.

Kriyojenik Yakıtlar ve Uzaydaki Zorluklar

Bu kriyojenik sıvılar — sıvı hidrojen, metan ve sıvı oksijen — yüzlerce derece altında saklanmalı ya da gaz haline geçip kaybolabilirler. Rus ikmal gemileri, Uluslararası Uzay İstasyonu’na odada saklanabilen roket yakıtları ile düzenli olarak yakıt ikmali yaparken, daha verimli kriyojenik yakıtları kullanan roketlerin görevleri genellikle saatlerle sınırlı oluyor.

Teknolojik Zorluklar ve NASA’nın Çabaları

NASA ve sektör mühendisleri, bu süreyi günler, haftalar veya aylara çıkarmak istiyor. Bu, kriyojenik sıcaklıkları korumak ve bazı durumlarda, örneğin Starship’te olduğu gibi, bir araçtan diğerine yakıt aktarmak için yeni teknolojiler gerektiriyor.

İlk Adımlar: SpaceX’in Yaklaşan Testleri

SpaceX, Starship içinde bir tanktan diğerine süper soğuk yakıt aktarımı yapmayı planlıyor. Bu test, daha karmaşık gösterimlerin ve Ay’a astronotsuz bir test inişi yapacak Starship’in hazırlıklarının bir öncüsü.

SpaceX ve Artemis III Misyonu

SpaceX, NASA’nın Artemis III misyonu için Starship’ten türetilmiş bir İnsan İniş Sistemi (HLS) sağlamak üzere NASA ile 2.9 milyar dolarlık bir sözleşmeye sahip. SpaceX, Artemis III için hazırlıklarını sürdürüyor ve Starship’in yanı sıra yeni ticari uzay giysilerinin hazırlanması da programın takvimini etkiliyor.

Diğer Şirketlerin Kriyojenik Yakıt Yönetimi Çalışmaları

Lockheed Martin, Eta Space ve United Launch Alliance da NASA ile kriyojenik yakıt yönetimi üzerinde çalışıyorlar. Bu şirketlerin her biri, önümüzdeki birkaç yıl içinde anlamlı uçuş gösterimleri yapmayı hedefliyor.

Sonuç ve Gelecek Beklentileri

SpaceX ve diğer şirketlerin bu teknolojiler üzerindeki çalışmaları, Ay’a ve daha ötesine yapılacak uzun süreli uzay görevlerinin önünü açabilir. Bu gelişmeler, kriyojenik yakıt ikmali ve uzayda yakıt depoları oluşturma konusunda önemli adımlar olarak görülüyor.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla