Connect with us

TÜM HABERLER

Özelleştirmelere her gün bir yenisi ekleniyor son durum nedir?

Türkiye’de 1986 ile 2020 yılları arasında yapılan özelleştirme sayısı 70.4 milyar doları buldu.

Türkiye’de 1986 ile 2020 yılları arasında yapılan özelleştirme sayısı 70.4 milyar doları buldu.

AKP döneminde Pek çok kamu kuruluşu, liman, enerji kaynakları şirketleri, fabrika ve devlete ait gayrimenkul satışı yapıldı. Yapılan satışlardan 8 milyar 240 milyon dolarlık bir gelir elde edildi.

3 MİLYAR 859 MİLYON DOLAR KAZANÇ SAĞLANDI

Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte kurulan değerlerimizden olan, Eti Holding, TEDAŞ, ADÜAŞ, Şeker Fabrikaları, Sümer Holding gibi pek çok kuruluş özelleştirmelerden nasibini aldı. Kamu kuruluşlarından olan TÜPRAŞ, Türk Telekom, Petkim ve Erdemir gibi çok sayıda kuruluş da bu süreçte satıldı. Sözcü gazetesinde yer alan habere göre AKP iktidarında Maliye Hazinesi’nde yer alan toplam 4 bin 42 gayrimenkul satışı yapıldı. Satışlardan toplam 3 milyar 859 milyon dolar kazanç elde edildi. Otoyol, köprü, Liman, elektrik santrali gibi daha pek çok yer özelleştirme İdaresi’nin sitesinde yer alıyor bu 78 gayrimenkul için aynı süreçler devam ediyor.

ÖZELLEŞTİRME KALEMLERİ ARASINDA TURİSTİK TESİSLER DE VAR

El değiştiren kurumların yanında, 14 tane de otel turistik tesis bulunuyor. 2003 yılından itibaren bu 14 tesisin toplam 636 milyon 994 bin dolar karşılığında özelleştiği biliniyor. Hilton Oteli, Büyük Tarabya Oteli ve Büyük Efes Oteli satılan otellerden sadece birkaçı.

HER GEÇEN GÜN BİR YENİSİ EKLENİYOR

Kamu malı olan yüzlerce dönüm arazi üzerinde bulunan 18 eğitim kampı ve pek çok sosyal tesisin Cumhurbaşkanı Kararı’yla özelleştirme kapsamına alındığı ortaya çıktı.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply