Connect with us

DÜNYA

Güney Afrika’da sular durulmuyor! Halk sokağa döküldü

Güney Afrika’da, yolsuzluk, haraç, dolandırıcılık, vergi kaçakçılığı ve kara para aklamanın da aralarında olduğu 16 ayrı suçtan yargılanan ve 15 ay hapis cezası alan eski Cumhurbaşkanı Zuma’nın affedilmesi talebiyle 9 Temmuz’da başlatılan protestolar, kısa sürede şiddetli ayaklanmalara dönüştü.

 

Sokağa dökülen halk her yerde yağma başlattı marketler, dükkanlar, banka ATM’leri dahil her yer yağmalanmış durumda, kimse bu durumun önüne geçemiyor.

 

ÖLÜ SAYISI ARTIYOR
400 kişinin gözaltına alındığı olaylarda çıkan izdihamlar sonucu 72 kişinin ezilerek yada çıkan kavgalarda öldüğünü bildiren yetkililer, sayıların artmasından endişeli.
AFRİKA BİRLİĞİ KOMİSYONU BAŞKANI MUSA FAKİ MUHAMMED OLAYLARA TEPKİ GÖSTERDİ
Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, Güney Afrika’da eski Cumhurbaşkanı Jacob Zuma’nın tutuklanmasından sonra başlayan ayaklanmaları şiddet ve yağma olaylarını şiddetle kınadı. Musa Faki Muhammed, yaptığı çağrıda ülkede hukukun üstünlüğüne tam saygı gösterilmesi gerektiğini düzenin, barışın ve istikrarın hemen yerine getirilmesini istedi, “Bunun yapılmamasının sadece ülkede değil, bölgenin tamamında ciddi etkileri olabilir.” diye ifade etti.

Polis yetkilisi, Tümgeneral Mathapelo Peters Salı günü bir açıklama yaparak, ”Gauteng ve KwaZulu-Natal’daki ölümlerin pek çoğunun, binlerce kişiden oluşan kalabalıkların mağazalardan yiyecek, elektrikli ev aletleri, içki ve kıyafet çalması nedeniyle medyana gelen kaotik izdihamlar sebebiyle olduğunu” ifade etti. olayların bir an önce bitirilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını anlattı

Continue Reading
Advertisement
Click to comment