Connect with us

EKONOMİ

Engin Altay, “EYT’liyi ezdirdiniz”

Yayınlanma tarihi:

TBMM’de devam eden görüşmelerde söz alan CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın maaşına yapılan zammı eleştirdi, “EYT’liyi, 3600 ek gösterge bekleyeni enflasyona ezdirdiniz” dedi.

TBMM’de devam eden görüşmelerde söz alan CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın maaşına yapılan zammı eleştirdi, “EYT’liyi, 3600 ek gösterge bekleyeni enflasyona ezdirdiniz” dedi.

Altay’ın konuşması sırasında AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal’ın yanıt vermesi üzerine iki taraf arasında gerginlik yaşandı.

Altay konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda an itibarıyla Plan ve Bütçe Komisyonunda 2022 bütçesi görüşülüyor ve Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı bütçeyi sunuyor an itibarıyla da sunuyor. Önce, çok klasik olarak ülkemiz için hayırlı olmasını temenni etmek istiyorum ama edemiyorum çünkü hayır görmüyorum. Bütçe maratonunda, bütçe sunulurken aslında Sayın Oktay’ın önce yapması gereken şey milletten özür dilemek olmalıydı; hiçbir hedefi tutturamadığı için. Hem 2021 için hem 2022 için milletimize: Sizi fakirleştirdik, sizi enflasyona ezdirdik, özür dilemeliyiz, diliyoruz denilmeliydi; bu özrün dinlenmediğini öğrendim, arkadaşlarımı aradım.

BAŞKAN – Buyurunuz Sayın Başkan.

ENGİN ALTAY (İstanbul) – 2021 bütçesi konuşulurken demiştim ki: Türkiye, 2020’yi 2 askı, 2 kayıp, 2 ayıpla kapatıyor. Ekmeğin ve Anayasa’nın askıya alındığını, 128 milyar doların ve damadın kaybolduğunu söylemiştim ve sağlık çalışanlarına çok ayıp ettik demiştim ve devlet mafya ilişkisi de yakın tarihin en büyük siyasi ayıbı demiştim. Aradan geçen bir yılda askının, kaybın ve ayıbın çoğaldığını görüyoruz. Ancak bir hakkaniyetsizlik de var bu bütçede, şöyle bir hakkaniyetsizlik var, çok var da biri de mühim: Resmî verilere göre, bizce yüzde 30 ama TÜİK’e göre enflasyon yüzde 19,5; resmî.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

ENGİN ALTAY (İstanbul) – Bitiyor Başkanım.

BAŞKAN – Buyurunuz efendim.

ENGİN ALTAY (İstanbul) – Fakat Sayın Cumhurbaşkanımıza yüzde 14,4 zam öngörülüyor. Bu doğru değil. Milleti, çiftçiyi, köylüyü, esnafı, işçiyi, işsizi, öğrenciyi, sağlık çalışanını, 3600 bekleyeni, EYT’liyi enflasyona ezdirdiniz. AK PARTİ Grubuna sesleniyorum: Yani bari Cumhurbaşkanını koruyun ya(!) Cumhurbaşkanını enflasyona ezdirmeyin ya, çok ayıp ya, vallahi ayıp(!) Bizim millet eziliyor, alışmış “Vatan sağ olsun.” diyor devletimiz var olsun diye. Bir Cumhurbaşkanınız var ya, onu niye enflasyona ezdiriyorsunuz kardeşim(?)

MAHİR ÜNAL (Kahramanmaraş) – Ya, dalga geçmeyin.

ENGİN ALTAY (İstanbul) – Niye dalga geçiyorum, enflasyon yüzde 19,5. Memura…

MAHİR ÜNAL (Kahramanmaraş) – Ya, lütfen, düzgün bir şekilde konuşun ya!

ENGİN ALTAY (İstanbul) – Sayın Ünal, neresi yanlış, bu konuşmamın neresi yanlış?

ENGİN ALTAY (İstanbul) – Cumhurbaşkanının maaşındaki artış enflasyonun altında mı, üstünde mi?

BAŞKAN – Tamamlayalım efendim.

MAHİR ÜNAL (Kahramanmaraş) – Konuşmanız ağır ironi içeriyor.

ENGİN ALTAY (İstanbul) – Enflasyonun altında mı, üstünde mi? Memura yüzde 5, Cumhurbaşkanına 14,5. Ben diyorum ki: Hayır, Cumhurbaşkanına 19,5 yapın.

MAHİR ÜNAL (Kahramanmaraş) – Neden?

ENGİN ALTAY (İstanbul) – Bizim memurumuz çeker; sizin kahrınızı yirmi yıldır çekiyor, bunu da çeker. Bir Cumhurbaşkanınız var, yanlış mı söylüyorum?

MAHİR ÜNAL (Kahramanmaraş) – Yapılan zammın Cumhurbaşkanıyla bir ilgisi olmadığını sen de biliyorsun.

ENGİN ALTAY (İstanbul) – Bu arada, tebligat ücretleri, Sayın Başkan, 19 liradan 26 liraya çıktı. Zaten PTT’de dağıtıcı da yok, PTT’nin eleman almaması da ayrı bir iş ama Sayın Cumhurbaşkanımızın hâlen devam eden 35.507 davası var vatandaşla, 160.169 soruşturma açılmış ama açılan dava 35 bin. 35 bin kişiye de 7 bin lira tebligattan ayrıca bir yükleme olmuş, bunu da aziz milletimizin takdirine bırakıyorum.”

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla