Connect with us

EYT

Çalışan EYT’lilere 500 TL destek!

Yayınlanma tarihi:

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yasa teklifiyle, emekli olup çalışmaya devam edeceklerin primlerinde de 5 puanlık indirim yapılacak.

Hürriyet’ten Hacer Boyacıoğlu’nun haberine göre son dakikada bir değişiklik yapılmazsa emekli olup, kısa süre içinde tekrar aynı işyerinde işe başlayanlar için düzenlemenin geçerli olması planlanıyor. Asgari ücretli bir Çalışan için söz konusu indirim yaklaşık 500 TL’lik bir rakama denk gelecek. Bu primi işverenler ödediği için bu tutar işveren maliyetinden düşülecek.

ÖNCE YAPILANDIRMA, SONRA EYT

Uzun süredir beklenilen EYT düzenlemesi için geçtiğimiz hafta boyunca dar kapsamlı toplantılar yapıldı. Son şekli verilmeye çalışılan beş maddelik düzenlemenin bir aksilik olmazsa yarın itibarıyla TBMM’ye sunulması bekleniyor. EYT düzenlemesi öncesi Plan ve Bütçe Komisyonunda 24 maddelik yeniden yapılandırma düzenlemesi görüşülecek. Salı günü görüşmeleri başlayacak olan yeniden yapılandırma düzenlemesinin komisyondan geçmesinin ardından da sıra EYT’ye gelecek. EYT teklifinin komisyon görüşmelerine, rakamların büyüklüğü nedeniyle kapsamlı bir sunumla başlanması bekleniyor. Bu sunumda EYT düzenlemesinin sosyal güvenlik sistemi ve çalışma hayatına dönük etkilerine detaylı bir şekilde yer verilmesi talebi bürokrasiye iletildi.

YÜZDE 32’DEN 27’YE

Düzenlemenin içinde yer alacak olan prim teşviki konusunda da çalışmalar sürüyor. İş dünyasının talepleri arasında olan düzenlemenin sadece EYT’li çalışanları kapsaması planlanıyor. Buna göre EYT Yasası’yla emekli olanlar için düzenlemenin geçerli olması hazırlığı yapılıyor. Bu kişilerin kısa bir süre içinde aynı işyerinde tekrar çalışmaya başlaması halinde Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) yüzde 32 yerine 27 olarak uygulanacak. Yasa teklifinde ne kadarlık bir süre içinde geri dönüş olursa, bu destekten yararlanılabileceğine yer verilmesi de bekleniyor. Tartışılan modelde başka işyerlerinde devam edecek EYT’lilere bu hakkın verilmemesi öne çıkıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin daha önce yaptığı açıklamada emekli olanların işe devam etmesi durumunda, normal çalışanlara göre primlerinin 5 puan yükseldiğini ve işverenlerin EYT düzenlemesinin hayata geçmesi sonrasında, bu farkın kaldırılmasını istediğini belirterek, “İşveren emekli olan kişiyi çalıştırıyorsa devlete normal çalışandan daha fazla prim ödüyor. Oradaki primi aşağı çekerek eşit seviyeye getireceğiz. Yani işverene sen EYT’li olan bu çalışanını atma, çalıştır. Biz sana sosyal güvenlik destek primi vereceğiz” demişti.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla