Connect with us

EKONOMİ

Bağ-Kur Prim Gün Sayısı Düşüşünde Son Durum: 7200 Prim Günü Ne Zaman Yasalaşacak?

Bağ-Kur sigortalıları için emeklilik prim gün sayısının 9 binden 7 bin 200’e indirilmesi konusunda yapılan çalışmalar ivme kazanıyor.

Yayınlanma tarihi:

Bağ-Kur sigortalıları için emeklilik prim gün sayısının 9 binden 7 bin 200’e indirilmesi konusunda yapılan çalışmalar ivme kazanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, daha önce Bağ-Kur prim günlerinin azaltılacağı yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamaların ardından vatandaşlar, konuyla ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Peki, Bağ-Kur’da 7200 prim gün sayısına ne zaman geçilecek?

Bakan Işıkhan’dan Yeni Açıklamalar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Kabine Toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Işıkhan, Bağ-Kur’lu sigortalıların prim gün sayısının, SSK sigortalıları ile eşitlenip eşitlenmeyeceği hakkında sorulan bir soruya, “Bu konu orta vadeli planlarımız arasında. Kesinlikle düzenlemeye dahil edeceğiz.” şeklinde cevap verdi.

Bağ-Kur Düzenlemesi Hakkında Detaylar

Bağ-Kur’lular, mevcut durumda 9000 prim günü şartı nedeniyle Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasından yararlanamıyor. Bakanlık tarafından başlatılan çalışmalarla birlikte, bu düzenleme hayata geçirildiğinde Bağ-Kur’luların emeklilikleri 5 yıl öncesine çekilebilecek.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla