Connect with us

EYT

SGK’dan flaş EYT açıklaması!

Yayınlanma tarihi:

Sosyal Güvenlik Müşaviri Çetin Ateş, katıldığı canlı yayında emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Emeklilik için gerekli şartları açıklayan Ateş, “Yaş ile ilgili bir düzenleme olmayacak” ifadelerini kullandı.

Sosyal Güvenlik Müşaviri ve Emeklilik Uzmanı Çetin Ateş’in A Haber canlı yayınında yaptığı değerendirmeler şöyle:

“İşe giriş tarihleri 8 Eylül 1999 öncesi olanlar emekli olacaklar. Kadın veya erkek 5 bin prim günü şart olacak. Kadınlarda, 20 erkeklerde 25 yıllık hizmetin olması gerekiyor. Bu şartları tamamlayanların hepsi şu anda emekli olacak.

Bağkur konusunda belki prim eşitlemesi yapılabilir. Burada Bağkurlularda 7 bin 200 ve 9 bin gün prim durumu var, bunlarda bir indirim gelebilir. Çünkü eşitsizlik var. Yaş ile ilgili bir düzenleme olmayacak.

Emekli olanlar ve emekli olup çalışanlar arasında bir maliyet farkı vardı bu ortadan kalkacak. İşverenlerin bu konuda bir talepleri oldu. Ek maliyet konusunda bir uzlaşma sağlandı. İşverenler açısında maliyet noktasında bir sorun kalmadı. İşverenlerin kalifiye iş gücünü kaybetmemesi açısından oldukça önemliydi.

Çalışan EYT’lilerle ilgili Sosyal Güvenlik Destekleri primleri noktasında 2 bin lira civarında bir ek maliyetler vardı. Onlar düzelecek.”

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla