Connect with us

BİLİM

Miyeloid Kökenli Baskılayıcı Hücrelerle İlgili Uzay Araştırması Yapılacak

Yayınlanma tarihi:

Uzay yolculuklarının insanların sağlık durumları üzerinde çeşitli etkilere neden olabileceği, araştırma ekiplerinin öncelikli planları arasında yer alıyor. Güneşin ultraviyole ışınları, galaktik kozmik radyasyon, yer çekimi değişiklikleri, basınç farklılıkları ve uzay görevindeki astronotların maruz kaldığı hava ve nem koşulları gibi faktörler, uzay görevindeki astronotların sağlığı üzerinde etkili olabilir. Bu nedenle, “miyeloid kökenli baskılayıcı hücreler” adı verilen özel bir hücre tipine yönelik hücresel, transkriptomik ve fonksiyonel analizler gerçekleştirilecek.

Önemli Uzay Araştırmasını İlk Türk Uzay Yolcusu Alper Gezeravcı Gerçekleştirecek

Araştırma, 2023’ün son çeyreğinde Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek ilk Türk uzay yolcusu olarak asil aday olarak seçilen Alper Gezeravcı tarafından gerçekleştirilecek. Herhangi bir nedenden Alper Gezeravcı’nın gönderilememesi durumunda ise yedek aday olarak seçilen Tuva Cihangir Atasever deneyi gerçekleştirecek. Bu deney, ilk Türk uzay yolculuğunda yapılacak olan bilimsel araştırmalardan sadece biri.

Miyeloid Deneyi Neden Önemli?

Güneşin yaydığı solar kozmik ışınlar ve galaktik kozmik ışınlar, uzun vadede genetik hasar, bağışıklık sistemi reaksiyonları ve kanser riski gibi radyasyon etkilerine yol açabilir. Bu deneyin amacı, uzay yolcularının kanser riskini belirlemek ve erken müdahale etmek için aylar veya hatta yıllar boyunca uzayda kalan astronotlar üzerinde gerçekleştirilecek. Bu deney, insanlığın uzaydaki geleceği açısından dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.

Prof. Dr. Güneş Esendağlı, “Uzay istasyonunda yapılan deneylerde, radyasyon ölçümlerinin yörünge irtifası ve güneş döngüleriyle değiştiği görülmüştür. Miyeloid kökenli baskılayıcı hücreler, kanser gibi kronik iltihaplanma süreçlerinde yüksek seviyelerde üretilen ve immün baskılama sağlayan, kanserin ilerlemesini ve yayılmasını destekleyen heterojen bir immatür miyeloid hücre popülasyonudur. Bu kapsamlı ve detaylı inceleme, elemeyi geçerek gerçekleştirilecek olan deney, uzay çalışmaları ve tıp alanında bir ilki temsil ediyor” şeklinde açıklama yapıyor.

Bu araştırma, uzay yolculuklarının insan sağlığı üzerindeki etkilerini anlamak ve gelecekteki uzay misyonları için gerekli önlemleri almak adına önemli bir adımdır.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla