Connect with us

EYT

MHP’den EYT açıklaması! “MHP tarih verdi”

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, katıldığı bir televizyon programında milyonların merakla izlediği enflasyon ve EYT konusuna ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Akçay, EYT için “Neticeye kavuşturma uzun süre almayacaktır” dedi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet’in sunduğu Başkent Kulisi programında Türkiye ekonomisine ilişkin soruları da yanıtladı. Akçay, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Türkiye hem sanayisiyle hem ticaretiyle hem hizmet sektörleriyle hem de tarımıyla üretiyor. Kovid salgını dönemi tüm ülkelerin her alanda sınavdan geçtiği bir süreç oldu. Pek çok ülkede üretim aksamaları, eksi büyümeler yaşandı. Tedarik zincirleri, emtia artışları ve emtiaya ulaşamama sorunları yaşanırken Türkiye bunları yaşamadı. Çünkü Türkiye kurumsal kapasitesini ve organizasyon yeteneğini çok iyi bir şekilde ortaya koydu. O günden bugüne fabrikalardan işçi çıkarılmadı tam aksine istihdam sağlandı.

Türkiye’de şu an büyüme var. 2020’de 1.8 büyüyen Türkiye 2021’de yüzde 11 büyüdü. Bu yıl da yüzde 6 veya 7 büyümeyi gerçekleştireceğimiz anlaşılıyor. İhracat bakımından da tarihi rekorumuzu kırma süreci içerisindeyiz.

Müthiş bir yatırım açlığı var. Ekonominin temel parametreleri budur. Sorunumuz enflasyon, hayat pahalılığı. Onu da ihmal eden yok. Ne biz MHP olarak görmezden geliyoruz ne de Sayın Cumhurbaşkanı. Gerek Sayın Genel Başkanımızın grup konuşmalarında ekonomiye ilişkin geniş tahlil ve değerlendirmelerini gerekse Sayın Cumhurbaşkanın bu konudaki açıklamalarını en doğru objektif değerlendirmelerin yine Cumhur ittifakı tarafından yapıldığını görmek gerekir.

Meselenin bir tarafını görüp diğer tarafını görmezden gelmek yanıltıcı olur. Birinci hedef enflasyonla mücadele. Ekonomimiz güçlü. Üretimi, yatırımı, ihracatı gerçekleştirdikçe enflasyon düşecek, gelir seviyesi artacak. Hükümet de buna ilişkin çalışmaları yaptı.

EYT çalışmaları yapılıyor. İnşallah önümüzdeki aylarda çıkacak. Bunu dün Sayın Çalışma Bakanı da ifade etti. Bunu bir neticeye kavuşturma uzun süre almayacaktır.

Öngörü beklentimiz zaten vardı. Arka plan çalışmaları olarak da söylemek mümkün. Çalışmalardan MHP olarak haberdarız.

Ekonomide yaşanan fahiş fiyat artışlarıyla da ciddi mücadele yürütülüyor. Enflasyonla mücadelede de kesinlikle başarı olacağız. Enflasyonla mücadele Türkiye tecrübeli bir ülke.

Önümüzdeki hafta ortak imzayla Meclis Başkanlığı’na verilecek.

Bu kanunun temel hususu internet haberciliğinin de Basın İlan Kurumu Yasası’na tabi tutulması. Burada çalışanların da tıpkı gazeteci statüsünde aynı haklara sahip olarak çalışmalarını temin etmek ve bütün hukuki süreçlerin de bu şekilde derli toplu olması.

Dezenformasyon dediğimiz yanlış bilgi veya saptırma, yalan, iftira içeren bilgi anlamına geliyor. Bunları da önlemeye yönelik, kişilerin kurumların hak ve menfaatlerini korumak, onların itibarlarını koruyacak ve bu tür dezenformasyondan uzak tutmaya yönelik bir kanuni düzenleme.

Dezenformasyon nasıl tespit edilecek diye soruluyor. Sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilcilik açmaları sağlanacak. Türk Ceza Kanunu’nun kamu barışına karşı suçlar başlıklı 5’inci bölümüne müstakil olarak halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçu ekleniyor.