Connect with us

EKONOMİ

Merkez Bankası’nda Görev Değişikliği Dolar’da Rekoru Getirdi

Dün akşam Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni ziyaret eden TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun ziyaretinden görev değişikliği kararı çıktı. Piyasanın karara tepkisi sert oldu. Dolar uluslararası piyasalarda tarihi rekorunu kırarak 9.1872 TL’yi gördü.

Resmi Gazete’de yayınlarak yürürlüğe giren görev değişikliği kararına göre Kavcıoğlu’nun yardımcıları Semih Tümen ve Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu Üyesi Abdullah Yavaş görevlerinden alındılar.

Görevden alınan iki başkan yardımcısı yerine ise sadece Taha Çakmak atanırken, boşalan Para Politikası Kurul üyeliğine ise Yusuf Tuna atandı.

Taha Çakmak Kimdir?

Elazığ doğumlu Taha Çakmak, 2008’de Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun oldu. Exeter Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan Taha Çakmak Türk Hava Yolları’nda 10 yıl görev aldıktan sonra Ziraat Bankası İnsan Kaynakları Grup Müdürlüğü’ne daha sonra da BDDK Başkan Yardımcılığı’na atandı.

Çakmak ayrıca Ekonomist Dergisi tarafından yapılan “En Güçlü 50 İK Lideri” araştırmasında 8. sırada yer aldı.

Yeni PPK Üyesi Prof. Dr. Yusuf Tuna Kimdir?

Prof. Dr. Yusuf Tuna, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde İşletme Fakültesi öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Aynı zamanda üniversitede rektör danışmanı olarak da görev almıştır.

Ankara İ.T.İ.A. Mali Bilimler ve Muhasebe Yüksek Okulu Ekonomi-Maliye bölümünden mezun olan yeni Merkez Bankası Para Politikası Üyesi Prof. Dr. Yusuf Tuna, akademik hayatına 1982’de İstanbul Üniversitesi’nde başlamıştı.

Tuna, 1988’de doktorasını tamamlamış daha sonraki yıllarda ise TMSF ve BDDK kurul üyelikleri görevinde bulunmuştu.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Copyright © 2021 Tüm Hakkı Saklıdır