Connect with us

EKONOMİ

Meclis’in gündeminde EYT teklifi var mı?

Meclis gündeminde kaç EYT teklifi var. EYT ile kanun teklifleri hangi aşamada?

EYT’lilerin gözü kulağı Ankara’da. 1 Ekim’de açılan Meclis’e EYT ile ilgili yeni bir yasa teklifi verilmedi. Ancak Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılmasına dair geçen dönem verilen bazı teklifler var.

İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü’nün 1 Mart 2021’de verdiği teklifin amacı şöyle:

“Teklif ile 08.09.1999 tarihi öncesinde sigortalı olan ve yaşlılık aylığı için gereken sigortalılık süresi ile prim ödeme gün sayısı koşulunu sağlayanlara, yaş haddi koşulu gözetilmeksizin, yaşlılık aylığı bağlanması amaçlanmaktadır.”

Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, 21 Ocak 2021’de verdiği teklif de EYT ile ilgili. Teklif ile 8.9.1999 tarihi öncesinde sigortalı olan ve emeklilik için gereken sigortalılık süresi, hizmet süresi ve prim gün sayısı koşullarını sağlayanların, yaş haddi koşulu aranmaksızın Sosyal Güvenlik Kurumuna yapacakları başvuru ile emeklilik hakkı kazanmaları amaçlanıyor.

İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır’ın EYT teklifi 17 Ocak 2020, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun teklifi 4 Şubat 2019, Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın teklifi 13 Eylül 2018, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in teklifi 31 Ağustos 2018 tarihli.

Tekliflerin tamamı Meclis Başkanlığı tarafından ana komisyon olarak Plan Bütçe’ye, tali komisyon olarak Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler komisyonlarına sevk edilmiş durumda.

Tekliflerin iktidar partisinin onayı olmadan görüşülmesi beklenmiyor.