Connect with us

BİLİM

Mars’ta yaşam olasılığı düşük

Kızıl gezegen Mars’ta bulunan metan gazının hızla parçalandığını tespit eden bilimciler, buna yol açan kimyasal reaksiyonların yüzeyde veya hemen altında canlı organizmaların oluşmasını da engelleyeceğini belirtti. Dünya’da bir takım biyolojik süreçler sonucu ortaya çıkan metan gazına Mars’ta da rastlanması, gezegende yaşam formları olabileceği umudunu doğurmuştu. Ancak gezegenin atmosferinden to

Kızıl gezegen Mars’ta bulunan metan gazının hızla parçalandığını tespit eden bilimciler, buna yol açan kimyasal reaksiyonların yüzeyde veya hemen altında canlı organizmaların oluşmasını da engelleyeceğini belirtti. Dünya’da bir takım biyolojik süreçler sonucu ortaya çıkan metan gazına Mars’ta da rastlanması, gezegende yaşam formları olabileceği umudunu doğurmuştu. Ancak gezegenin atmosferinden toplanan son veriler, metan gazıın çok hızlı şekilde parçalandığını ortaya çıkardı.

Pierre et Marie Üniversitesi uzmanları Francois Forget ve Franck Lefevre’in Nature dergisinde yayımlanan makalesinde, metan miktarındaki hızlı düşüşe neden olan kimyasal reaksiyonların mikroorganizma oluşumunu da engelleyebileceği savunuldu.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply