Connect with us

İŞ DÜNYASI

Kurumsal İş Uygulamaları 2022’de Altın Çağını Yaşıyor

Özellikle pandeminin başlamasıyla birlikte hızla değişen iş dünyası sadece video toplantılarını değil iş hayatının çok farklı alanlarında da kullandıkları dijital ürünlerle kurumlarını çok daha etkili bir şekilde yönetmeye başladılar.

Türkiye’deki Şirketlerin Sadece %10’u Dijital Dönüşebilmiş Durumda

Yapılan pazar araştırmalarına göre Türkiye’deki şirketlerin sadece %10’u dijital dönüşümü sağlarken, genellikle dijital dönüşümden yüzbinlerce dolarlık yazılımların satın alımı anlaşılıyor. Türkiye’de dijital dönüşümde ERP, CRM gibi farklı yazılımlar satın alınarak bunlar entegre edilmeye çalışılıyor ancak çoğu zaman entegrasyon projeleri sağlıklı olarak yürütülemiyor.

Ancak dünyada kurumsal iş yazılımı yaklaşımı çok farklı bir noktaya ulaşmış durumda. İngilizce Work OS yani İş İşletim Sistemi kavramı giderek yaklaşıyor. Bu yıl OKTA’nın yayınladığı “Business at Work” raporuna göre bu alanda hizmet veren iş işletim sistemleri %100’ü geçen oranda büyüme kaydettiler.

2022’nin Rekor Hızla Büyüyen İş Uygulamaları

pc.gen.tr’de yayınlanan 2022’de En Hızlı Büyüyen İş Uygulamaları Hangileri isimli yazıda da OKTA’nın ilgili raporundaki ürünler tek tek incelendi. Pc.gen.tr’nin raporuna göre bu yazılımların Türkiye’de kullanılması durumunda çalışan başına binlerce doları geçen aylık bir maliyet ortaya çıkacağı görülüyor.

Ancak Türkiye için durum bu kadar da karamsar değil. Türkiye’de de kurumsal iş yazılımları konusunda son dönemde az sayıda da olsa start-up şirketler ortaya çıkmaya başladı. Şirketlerin dijital dönüşümünü sağlayacak yazılımlar artık birkaç yüz liraya edinilebiliyor ve şirket büyüdükçe ihtiyaçlar ölçüsünde hizmet kapsamı büyütülerek sağlıklı ve verimli bir büyüme sağlanabiliyor.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment