Connect with us

KÜLTÜR

Küçükçekmece’de down sendromlu Sarp’tan farkındalık sergisi

Yayınlanma tarihi:

Küçükçekmece Belediyesi Güzel Sanatlar Akademisi, özel gereksinimli down sendromlu Sarp Elifoğlu’nun (13) ‘Sarp’ isimli resim sergisine ev sahipliği yaptı. Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamındaki organizasyonda Sarp Elifoğlu, ilk kişisel sergisini deprem bölgesindeki özel gereksinimli çocuklara armağan ettiğini dile getirdi.

Art of İst Atölye ve Türkiye Down Sendromu Derneği ile iş birliğiyle gerçekleştirilen ve 15 Nisan’a kadar sürecek serginin açılışına Sarp Elifoğlu’nun yanı sıra Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, Türkiye Down Sendromu Derneği Eğitim Koordinatörü Seniha Salihoğlu, Art of İst Atölye Eğitmeni Zeren Turgay Demir ve çok sayıda sanatsever katıldı. Sergide, 2 yıl boyunca birebir resim eğitimi alan Sarp’ın farklı tarz ve tekniklerle yorumladığı 21 adet akrilik üstü tuval tablosunun yanı sıra eserlerin yapılış anlarının hikayeleri de yer alıyor.

SARP ELİFOĞLU: EKSİĞİMİZ YOK FAZLAMIZ VAR, İSTERSEK YAPABİLİRİZ

Sarp Elifoğlu, deprem bölgesinde yer alan 800 down sendromlu bireye dikkat çektiği konuşmasında, “13 yaşındayım. Jimnastik, basketbol, futbolla ilgilenmeyi ve resim yapmayı çok seviyorum. Çalışmalarımı deprem bölgesindeki down sendromlu çocuklara armağan ediyorum. Bizim eksiğimiz yok. Fazlamız var. İstersek yapabiliriz” dedi.

Sarp’ın ilk kişisel sergisinin açılışına şahit olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren annesi Rüyam Elifoğlu, “Oğlumuz ile kendisi olduğu için, +1 kromozomlu olduğu için gurur duyuyoruz. 13 senedir onu desteklemeye devam ediyoruz. Bu çocuklar fırsat verildiğinde yapıyorlar. Ona destek olmaya devam edeceğiz. Bu projeyi gerçekleştirmek için bize alan açan Küçükçekmece Belediyesi yetkililerine ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

DEMİR: 2 YILLIK ÇALIŞMAMIZIN MEYVESİNİ ALIYORUZ

Art of İst Atölye Kurucusu Zeren Turgay Demir ise “Sarp ile çoğu birebir olmak üzere özel ve grup atölyelerimizde gerçekleştirdiğimiz yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın meyvesini bu sergi ile alıyoruz. Yaşıtlarının kısa zamanda sıkıldığı resim atölyelerinde Sarp saatlerce öğrenmek için çaba sarf edip keyif alarak tutkuyla resim yaptı.  Şimdi de kendisi gibi down sendromlu bireylerin de eğer isterlerse her şeyi başarabileceklerini bu sergiyle göstermiş oluyor” ifadesini kullandı.

ÖZKILINÇ: ÖZEL ÇOCUKLARIMIZI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç da şunları kaydetti:

“Güzel Sanatlar Akademimizde güzel işler yapmaya devam ediyoruz. Bu merkezde 30 branşta sanat dersleri gençlere, kadınlara, çocuklara verilmekte ama 2021 yılından itibaren de özel eğitime ihtiyacı olan çocuklara da birebir eğitimler veriyoruz. Hem hocamız Zeren Hanım, hem de Sarp’ın bu akademinin öğrencisi olması bizi sevindiriyor. Sarp’ı tebrik ediyor, onda emeği olan hocamızı ve Sarp’ın ailesini de yürekten kutluyorum.”

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla