Connect with us

TEKNOLOJİ

İnsan Gibi Davranan İlk Yapay Zeka Testi Geçti

hal-9000İngiliz Independent Gazetesi’nde yayınlanan habere göre bir bilgisayar yazılımı ilk kez Turing testini geçmeyi başardı.

Bilgisayar biliminin öncülerinden Alan Turing’in oluşturduğu Turing testi yapay zekaları gerçek insandan ayıran önemli bir test. Bugüne kadar hiç bir yapay zeka bu testten başarıyla çıkamamıştı.

Turing testinde jüri üyeleri beş dakika boyunca bilgisayar ya da insan olup olmadığını bilmedikleri karşı tarafla sohbet ediyor ve görüşlerini bildiriyor. Bugüne kadar yapılan testlerde jüri üyelerini insan olduğuna inandıran yazılım çıkmamıştı. Araştırmacılar teste katılan jürilerin konuşma sonunda karşı taraftaki kişinin 13 yaşındaki Eugene Goostman olduğunu kanısına vardığını açıkladılar. Turing testine göre katılımcıların %30’unun bu kanıda olması, yazılımın testi geçmesi için yeterli oluyor.

Teste geçen yazılımın ikinci dili İngilizce olan 13 yaşındaki bir çocuk gibi davrandığı belirtiliyor. Rusya’da geliştirilen ve Eugene adı verilen yapay zekanın bilim kurgu filmlerindeki yapay zeka seviyesine gelebilmesi için uzun bir yol var.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply