Connect with us

BİLİM

Galaksimizin Merkezindeki Kara Delik Görüntülendi

Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) ve Event Horizon Telescope (EHT) projeleri EHT’den elde edilen çığır açan Samanyolu sonuçlarını sunmak için bir basın toplantısı düzenledi.

Açılış sözlerini ESO Genel Müdürü yaptı. EHT Proje Direktörü Huib Jan van Langevelde ve EHT İşbirliği Kurulu Kurucu Başkanı Anton Zensus da açıklamalarda bulundu. EHT araştırmacılarından oluşan bir panel sonucu açıkladı.

Bilim adamları onlarca yıldır Samanyolu galaksimizin merkezindeki, Sagittarius A* (Sgr A*) olarak bilinen süper kütleli kara deliğin en net görüntüsünü yakaladılar. Sgr A*, ilk olarak 2019’da görüntülenen, Messier 87 galaksisinin merkezinde bulunan M87* olmak üzere EHT tarafından görüntülenen ikinci kara delik.

Panel Konuşmacıları Arasına Türk Bilim İnsanı Feryal Özel de Bulunuyor

Buna göre daha önce görüntülenerek bilimde çığır açan M87 kara deliği ile SGR A isimli kara değil birbirlerine oldukça benzedikleri tespit edildi.

Karadeliklerin toplanan binlerce farklı görüntüsünün analizi yapıldı. Bu görüntülerle karadeliğine ne şekilde davrandığı tespit edildi.

Süper bilgisayarlar tarafından yapılan analizler sonucunda görüntülenen bu iki kara değil net görüntülerinin aşağıdaki gibi hesaplandığı belirtildi.

Karadelik tahminleri daha önce Interstellar filmi vizyona girdiğinde de gündeme oturmuştu. Ünlü Teorik Fizikçi Kip Thorne danışmanlığında filmin yapımcıları o güne kadarki bulgular ölçüsünde gerçeğe yakın bir kara delik görüntüsü tasarımı yapmıştı.

Bir Karadelik Nasıl Oluşuyor?

Sagittarius A* Nerede?

  • MR87 ile SGR A ile karşılaştırılması

  • Toplanan Fotoğraflarla Oluşturulan Karadelik Simülasyonu

  • Teleskoplardan Alınan Gerçek Karadelik Fotoğrafları

  • NASA'nın Geçmişte Tasarladığı Kara Delik

    NASA'nın Geçmişte Tasarladığı Kara Delik

  • NASA'nın Geçmişte Tasarladığı Kara Delik
Continue Reading
Advertisement
Click to comment