Connect with us

POLİTİKA

Fuat Oktay: Enflasyon oranı tek hanelere düşürülecek (5)

‘ CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI KONUŞMASIYDI’

TBMM Genel Kurulu’nda, 2023 Yılı Bütçesi üzerine AK Parti Grubu adına Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş söz aldı. Kurtulmuş konuşmasında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, hükümete yönelik sözlerine yanıt verdi. Kurtulmuş, Kılıçdaroğlu’nun konuşması sırasında Cumhurbaşkanına ‘tiran’ dediğini anımsatarak, “Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın Cumhurbaşkanımızın halkta karşılığının kalmadığını söyledi. Biz de Kılıçdaroğlu’na diyoruz ki madem Recep Tayyip Erdoğan’ın halkta karşılığı yoktur, buyurun er meydanına adaylığınızı ilan edin. Zaten Sayın Kılıçdaroğlu’nun buradaki konuşması bir cumhurbaşkanlığı adaylığı konuşmasıydı” yorumunda bulundu.

Kurtulmuş, büyük ülkelerin büyük hayallerinin olduğunu vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Büyük milletlerin büyük hayalleri olur, rüyaları olur, hülyaları olur, hedefleri olur, ülküleri olur, varmak istedikleri hedefleri olur. Yeniden, güçlü, büyük Türkiye istikametinde yirmi yılda yapılanlar ortadadır. Türkiye Yüzyılı önümüzdeki dönemde bütün Türkiye’nin ortak hedefidir. Türkiye Yüzyılı, Türkiye’yi her alanda güçlü yapma yüzyılıdır. Türkiye Yüzyılı, Türkiye dış politikada her alanda gücünü artırmaktadır. Bunlardan birisi NATO toplantısında terör örgütleri NATO tarafından listeye yazıldı. Özbekistan’da KKTC gözlemci ülke olarak kabul edilmiştir, bu önemli bir başarıdır.”

‘KÜRT DÜŞMANI LAFINI KABUL ETMİYORUZ’

Kurtulmuş, özellikle HDP’nin hükümete yönelik sarf ettiği, ‘Kürt düşmanlığı’ ifadesini kabul etmediklerini vurgulayarak, “Bu ülkenin Kürt vatandaşları birinci sınıf vatandaşlarıdır. 85 milyon vatandaştan hiçbir farkları yoktur. Biz insanları etnik kimliklerine göre değerlendirmiyoruz” diye konuştu.

Kurtulmuş, hükümetin ekonomi politikalarına ilişkin de, “Ekonomik durgunluk, tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’ye de etkisi olacaktır. Vatandaşımızın alım gücünü desteklemek için çalışıyoruz. Bu yıl da 530 milyar lira ile enerji sübvansiyonlarını sürdürüyoruz. Türkiye 9 çeyrek üst üste büyüyerek bir rekor kırmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Besti KARALAR/ANKARA,