Connect with us

EYT

Faruk Çelik’ten EYT açıklaması! “Yaş kriteri kalkmamalı”

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 1999’da yapılan emeklilik kademelendirmesinin acımasız olduğunu belirterek, “5 milyonla sınırlı kalmaz başka alanlara da uzanır. Yaş kriterinin kesinlikle kalkmasına karşıyım.” dedi.

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa’da gazetecilerle bir araya geldi.

EYT ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Çelik’in açıklamalarını Bursa Hakimiyet gazetesi Yazarı Namık Göz, bugünkü köşesine taşıdı.

Namık Göz’ün yazısı şöyle:

“Son aşamaya gelinen EYT düzenlemesinin bu ay içinde Meclis’e gelmesi bekleniyor. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanları ilgilendiren EYT düzenlemesiyle ilk etapta 1,5 milyondan fazla kişi emeklilik hakkı kazanacak.

İki kez Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı yapan Faruk Çelik, EYT ile ilgili bir soru üzerine, ‘Bununla ilgili düzenleme Yaşar Okuyan bey zamanında yapıldı, doğru bir karardı ama bu kademelendirme biraz acımasız olmuştu. EYT’lileri de üzen durum buydu’ yanıtını verdi.

EYT ile ilgili düzenlemenin çok dikkatli ve hassas yapılması gerektiğine dikkat çeken Çelik, şöyle devam etti:

“5 milyonla sınırlı kalmaz başka alanlara da uzanır. Yaş kriterinin kesinlikle kalkmasına karşıyım. Yani 43 yaşında emekli olacak bir durum hiç birimizin katılmaması gereken bir uygulamadır. Şu anda çoğu gelişmiş ülkede üç çalışana karşı bir emekli var. Türkiye’de şu andaki tablo 1,7 çalışana bir emekli.  EYT’den sonra 1,2’ye düşecek. Bu sürdürülebilir değil”