Connect with us

EYT

“EYT’de sürdürülebilirlik devam edemez”

SGK Aktüerya ve Fon Yönetimi Daire Başkanı Ayça Altındal, TBMM Yaşlıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu toplantısında yaptığı açıklamada emeklilikte yaşa ve prime takılanlar sorununun çözümünün gençlerin istihdamı olduğunu kaydetti. Altındal, “EYT derseniz, o sürdürülebilirlik devam edemez.” dedi.

TBMM Yaşlıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu’nun geçen perşembe günü yapılan toplantısında emeklilikte prime takılanlar gündeme geldi.

SGK Aktüerya ve Fon Yönetimi Daire Başkanı Ayça Altındal, emeklilikte yaşa ve prime takılanlar sorununun çözümünün gençlerin istihdamı olduğunu kaydetti.

Altındal ise sorunun çözümünün sürdürülebilir olmadığını ve gençlerin istihdam edilerek prim ödemelerinin artırılması gerektiğini ifade etti.

Altındal, şunları söyledi:

“Kurum olarak yaşlılığın geldiğinin farkındayız ve buna yönelik de politikalar geliştirmeye çalışıyoruz ama buradan da tabii ki sayın vekillerimizden destek istiyoruz. Hani şimdi biraz önce borçlanma derseniz işte mesela, o sürdürülebilirliği biz yapamayız; ‘Hani sanatçılara borçlanma hakkı verin’ derseniz o sürdürülebilirlik işte devam edemez veya EYT derseniz, o sürdürülebilirlik devam edemez. Ben burada hani bu konuda vekillerimizden destek istiyorum. Ha, burada yapmamız gereken ne? Hani tabii bu Daire Başkanı olarak benim şahsi görüşüm, istihdamı mümkün olduğu kadar bizim arttırmamız lazım, gençlerimizi işe sokmamız lazım. Zaten hâlihazırda İŞKUR tarafından uygulanan 25 tane teşvikimiz var istihdamı arttırmak için, hani Bakanlık olarak zaten bunun farkındayız ve istihdamı artırmak için 25 tane teşvik uyguluyoruz. Tabii, biliyorsunuz, istihdamın artması bir süreçtir, bir anda olacak bir şey değil ama elimizden geleni Bakanlık olarak yapıyoruz.”