Connect with us

EYT

Meclis’e sunulan ek bütçe yasasında EYT var mı?

Yılın ortasında Meclis’e getirilen ek bütçe teklifini değerlendiren muhalefet sözcülerine göre, ek bütçe, Türkiye’nin nasıl öngörüden yoksun ve nasıl dağınıklık içinde yönetildiğinin göstergesi. Peki ek bütçe teklifinde EYT var mı?

Eski Merkez Bankası Başkanı, İYİ Parti Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi, Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz’a göre kamu maliyesi kur artışlarından etkilenmiş durumda. Görüşmeler sırasında kur artışlarından dolayı bütçenin güncelliğini yitirdiği ve yılın bir noktasında ek bütçe yapılmak zorunda kalınacağını söylediklerini belirten İYİ Partili Yılmaz, “Bu fiilen gerçekleşti” dedi.

Hükümetin ek harcama yetkisini, mevcut bütçedeki ödeneklerin yetmemesinden kaynaklı mı yoksa seçime hazırlık olarak EYT gibi alanlar için mi istediğinin kritik olduğunu belirten İYİ Partili Yılmaz, bunu inceleyeceklerini söyledi.

Enflasyonun alıp başını gittiğini, yeni vergi konulmayacağını, “vergi dairesine dönen benzin istasyonları” gibi alanlardan ÖTV’lerle ek bütçenin karşılanacağını düşündüğünü ifade eden Durmuş Yılmaz, “Dolayısıyla bunun yansıması vatandaşı daha da sıkıntıya sokacak. Vatandaşın geliri ve harcama kabiliyeti azalacak. Bu sıkıntı giderek artacak” diye konuştu.