Connect with us

EYT

EYT komisyonu çalışmalara başladı! Kademeli…

Yayınlanma tarihi:

EYT son dakika haberi: Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) son durum nedir merak ediliyor. Hükümetin gündemindeki en önemli maddelerden olan EYT’nin yıl sonuna kadar çözülmesi hedefleniyor. Bunun için kapsam ve şartlar belirlenecek, maliyet analizi çıkarılacak. EYT’de son olarak ise yaşla ilgili bir indirimin söz konusu olabileceği belirtildi.

Ek gösterge ve asgari ücret gibi ekonomi gündeminin önemli konuları çözüme kavuşturuldu. Sırada milyonların gözünü çevirdiği EYT var. Çalışmalar hız kazandı, hükümetin amacı EYT sorununu yıl sonuna kadar çözüme kavuşturmak.

BAKANLIK BÜNYESİNDE 3 AYRI KOMİSYON

EYT sorununun çözümü için bakanlık bünyesinde üç ayrı komisyonun kurulduğu belirtiliyor. EYT, kamudaki sözleşmeli personel ve geçici çalışanlar ile taşeron çalışanların durumları ile ilgili çalışma yapmak üzere kurulan komisyonların, ekim ayına kadar hazırlıklarını tamamlamaları bekleniyor.

KADEMELİ EMEKLİLİK SÖZ KONUSU

Emeklilik için yaş sınırı ve sigortalılık sürelerine bakılacak, ayrıca konunun maliyet analizi ortaya çıkarılacak. Kademeli olarak emeklilik hakkının verilmesi de söz konusu. EYT’de kademeli bir geçişle bu maliyetin azaltılması formülünün ağırlık kazandığı belirtiliyor.

EYT’ye takılanların 2023 başından itibaren ‘kademeli’ olarak emeklilik hakkı elde edebilmesine yönelik bir düzenleme yapılması üzerinde duruluyor. Ekim ayından itibaren hazırlanan taslaklar önce kabinenin gündemine getirilecek, ardından, çalışma hayatında uzman AK Partili milletvekillerinden oluşturulacak bir komisyon tarafından değerlendirip, teklif olarak Meclis’e sunulacak.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla