Connect with us

BİLİM

Çinli Otomobil Üreticisi Geely, Otonom Araçlar İçin Uzaya 11 Uydu Gönderdi

Çin merkezli otomobil üretici Geely, otonom araçların geleceğine yön vermek ve çeşitli amaçlarla kullanmak için uzaya 11 uydu fırlattı.

Yayınlanma tarihi:

Geely Holding Grubu, otonom araç teknolojisinin gelişimine büyük bir katkı sağlamak amacıyla 11 alçak Dünya yörüngesine uydu fırlattı. Bu uydular, Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinde bulunan Xichang Uydu Fırlatma Merkezi’nden uzaya gönderildi ve otonom araçlara daha doğru navigasyon desteği sağlama hedefi taşıyor.

Geely’nin uzaydaki büyük planları var: Şirket, 2025 yılına kadar yörüngede 72 uyduya sahip olmayı hedefliyor ve bu sayıyı sonunda 240 uydudan oluşan bir takımyıldıza çıkarmayı planlıyor. Bu uydular, yüksek hassasiyetli konumlandırma desteği sağlamanın yanı sıra tüketici elektroniği sektöründe de çeşitli ticari işlevlere hizmet edecek.

Geely tarafından fırlatılan uydular, 1-5 metre yüksek çözünürlüklü uzaktan algılama görüntüleme sağlayabilecek yapay zekâ uzaktan algılama yeteneklerine sahip. Bu özellikler, otonom araçlar için yüksek hassasiyetli konumlandırma gibi çeşitli işlevleri destekleyecek ve navigasyonun yanı sıra diğer önemli alanlarda da kullanım imkânı sunacak.

Çin, 2014’ten bu yana uydu üretimi ve küçük fırlatma araçlarına odaklanarak uzay endüstrisinde hızla büyüyen bir oyuncu haline geldi. Ülkenin yerel yönetimler tarafından desteklenen ticari şirketleri, Çin’in beş yıllık iletişim, uzaktan algılama ve navigasyon planı kapsamında 400’den fazla uydusu ile uzayda önemli bir varlık gösteriyor.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla