Connect with us

EKONOMİ

Buluşum’dan kadın istihdamını artırmayı hedefleyen Heartish’e destek

Yayınlanma tarihi:

Boyner Grup’un, fayda yaratma misyonu ile 2015 yılında kurduğu Buluşum platformu kadın istihdamını artırmayı hedefleyen sürdürülebilir moda markası olan Heartish’e destek verdi. Türkiye’nin farklı illerindeki geleneksel kumaşları tasarımcılarla buluşturarak birer moda ürününe dönüştüren Heartish’in kurucusu Tüba Yıldız Buluşum’dan aldığı destekle dokuma yapan daha fazla kadına istihdam yaratarak etki alanını genişletmeye odaklanacağını belirtti.

Sürdürülebilirlik, fırsat eşitliği ve sosyal fayda yaratma odağıyla farklı projeler geliştiren Boyner Grup,  Buluşum platformu ile bugüne kadar 14 girişimin hayata geçirilmesinde rol oynadı. Platform, geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin farklı bölgelerinde üretilen geleneksel kumaşları, birer moda ürününe dönüştüren, bunu yaparken, kadın girişimciliğini, yerel üretimi, istihdamı ve sürdürülebilirliği merkezine alan Heartish’e de destek verdi.

YERLİ KUMAŞLARIN GLOBAL PAZARDA BİLİNİR HALE GETİRİLMESİ HEDEFLENİYOR

Heartish’in, Boyner Grup’un büyük önem verdiği; çevresel sürdürülebilirlik, girişimcilik ve kadın istihdamı gibi değerleri tek bir noktada bir araya getirdiğini vurgulayan Buluşum CEO’su Cihan Alpay, “Kadın girişimciliğini, yerel üretimi, istihdamı ve sürdürülebilirliği merkezine alan Heartish, yerli kumaşların global pazarda bilinir hale getirilmesini de hedefleri arasında tutması bizim için önemli bir kriter oldu” dedi.

Buluşum’un destekleyeceği projeleri topluma fayda sağlama hedefi olması, hayata geçirilebilir, sürdürülebilir bir planı ve gelişim alanına sahip olması gibi kriterlere göre seçtiklerini anlatan Alpay, “Kriterlere uygun olan proje ve fikirler Buluşum’dan aldığı maddi desteğin yanı sıra Boyner Grup şirketlerinden mentorluk ve tanıtım alanında da destek alma fırsatı yakalıyor” diye konuştu.

EN AZ 10 KADINA DAHA İSTİHDAM SAĞLANACAK

Alpay, Heartish’in Buluşum’dan aldığı destek ile Antakya’nın yerel değeri ipeğin kadınların sürdürülebilir bir gelir modeli ile hayatlarının iyileştirilmesine katkı sağlayacağını söyledi. Alpay,  “Avrupa Birliği’nin “Ekmeğini İpekten Çıkart” projesine katılan ve burada aldığı eğitimi kendi çabalarıyla da geliştirerek bir işe dönüştüren Tülay Genç, Heartish iş birliği ile kuracağı yeni dokuma atölyesinde en az 10 kadına daha istihdam yaratmayı hedefliyor” ifadelerini kullandı.

Heartish; Hatay’dan Antakya ipeği, Mardin ve Şanlıurfa’dan keçe, pazan ve kaşmir, Denizli’den buldan kumaşı, peştemal ve keten, Tokat’tan Tokat taş baskı, Trabzon’dan Keşan bezi, Gaziantep’ten kutnu, İzmir’den Ödemiş ipek ve Rize’den kendir kumaşlarına genç moda tasarımcılarının hazırladığı koleksiyonlarla hayat veriyor.  Heartish’in 24 parçalık sürdürülebilir ve organik kumaşlardan oluşan ilkbahar-yaz koleksiyonunu Boyner mağazalarında ve Boyner’in internet sitesinde satışa sunulacak.

 

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla