Connect with us

TÜRKİYE

Artan Ev Kiraları Fırsatçıların Gelir Kapısı Oldu

Türkiye’de yeni akademik yılın eğitim öğretim takviminin açıklanması ve eğitimin de pandemi başından beri ilk kez yüz yüze eğitime geçileceği açıklandıktan sonra kira artışları tepki çekiyor.

Türkiye’de üniversitelerin yeni akademik yıla girmesiyle birlikte kira artışları özellikle üniversitelere yakın bölgelerde oldukça artmış durumda. Artışların yaşandığı illerden biri de Düzce.

Üniversitelerin Açılmasıyla Kiralar Dört Kat Arttı

Düzce’de artan şikayetler üzerine Düzce Emlakçılar Derneği, bir çok evin ev sahibi tarafından kiraya verilmesine karşın kendilerini emlakçı olarak tanıtarak öğrencilerde emlakçılık komisyonu adı altında ek ücret tahsil edildiğini tespit etti.

İlan sitelerindeki ilanlar geçmiş dönemlere göre kıyaslandığında dört kata varan kira artışları gözlemleniyor.

Emlakçı Lisansı Olmadan Emlakçılık Yapılması Yasaya Aykırı

Düzce Emlakçılar Derneği, yasakların kalkmasından sonra evlere taleplerin arttığını ve artan talep sebebiyle bazı fırsatçıların haksız kazanç elde etmeye çalıştıklarını açıkladı.

Dernek, 5 Haziran 2018’de yayımlanan yasa ile emlakçılık için lisans zorunluluğu getirildiğini ve yetki belgesi olmadan hiç kimsenin kiralama ya da satış yapacağını, lisans sahibi olmadan komisyon alanların hem vergi kaçırdığını hem de emlakçılıkla ilgili çıkan yasaya aykırı davrandığını açıkladı.

Kiracı Hukuksuz Ödenen Tutarı Mahkeme ile Geri Alabilir

Hukuk otoriteleri de ev sahibi olanların kendi evlerini kiraya verdiklerinde komisyon ücret tahsil etmelerinin yasal olmadığını ve kiracının dava açarak bu tutarı mal sahibinden geri alabileceğini ifade etti.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply