Connect with us

EKONOMİ

Türkiye Dış Borçta 38. Oldu

McKinsey Global Institute’ün şubat ayında yayınladığı Borç analizine göre Türkiye’nin kamu, özel sektör ve hane halkı borçlarının toplamının gayrisafi yurt içi hasılaya oranında dünyanın en borçlu 38. ülkesi oldu.

McKinsey’in araştırmasında ilk sırayı %400 ile Japonya aldı. Rapora göre Japonya’nın son 7 yıllık dönemdeki borçlarının artışının neredeyse tamamı devlet kaynaklı olurken , hane halkı borcu ise çok az bir miktar olsa da geriledi.

Listenin ikinci sırasını %390 ile İrlanda oluşturdu. İrlanda da devlet ve özel sektör borçları artarken hane halkının borcunun düştüğü gözlemlendi.

Üçüncü sırasındaki Singapur %382 borç oranına sahip. Singapur’daki artışın büyük miktarı özel sektöre ait.

Listenin ilk 9 sırasındaki ülkelerin borcu %300 üzerinde. Sırasıyla Portekiz, Belçika, Hollanda, Yunanistan, İspanya ve Danimarka geliyor.

Listede kamu borcunun en hızla arttığı ülkeler İrlanda, Singapur, Portekiz, Yunanistan ve Çin.

Hane halkı borcunun en fazla düştüğü ülke ABD oldu. ABD’yi İrlanda,İngiltere ve Almanya takip ediyor. Buna karşın hane halkı borcunun en çok arttığı ülkeler Yunanistan, Tayland, Çin ve İsveç.

Türkiye’nin Kamu Borcu Düşüyor ancak Özel Sektörde Artış Var

38. sıradaki Türkiye’nin devlet borcu az bir miktar düşmüş görünüyor. Ancak bu süre zarfında hane halkı ve özel sektör borçları artışta.  Rapora göre Türkiye’deki özel sektör halktan iki kat hızlı borçlanıyor.

Hane halkının borcunun artmasında 14. sırada olan Türkiye, özel sektör borcunun artışında ise 5. sırada. Kamu borcu düşen nadir ülkeler arasında olan Türkiye, bu alanda 47 ülke arasında 42. oldu.

Türkiye’nin toplam dış borcu Hazine raporlarına göre 402 milyar dolar.

turkiye-dis-borc-stoku

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply