Connect with us

MAGAZİN

Son Dakika! Engin Polat ve Dilan Polat’ın Mal Varlığına El Konuldu!

Dilan Polat olayında son dakika gelişmesi yaşandı. Türkiye’nin günlerdir gündeminde olan ve vergi kaçırma iddialarıyla tanınan Dilan Polat ve eşi Engin Polat’ın tüm mal varlıklarına el konuldu.

Yayınlanma tarihi:

Dilan Polat olayında son dakika gelişmesi yaşandı. Türkiye'nin günlerdir gündeminde olan ve vergi kaçırma iddialarıyla tanınan Dilan Polat ve eşi Engin Polat'ın tüm mal varlıklarına el konuldu.

Dilan Polat olayında son dakika gelişmesi yaşandı. Türkiye’nin günlerdir gündeminde olan ve vergi kaçırma iddialarıyla tanınan Dilan Polat ve eşi Engin Polat’ın tüm mal varlıklarına el konuldu. Ayrıca Polat çifti hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirildi. Bu gelişmelerin ardından, vatandaşlar kimlerin mal varlığına el konulabileceğini merak ediyor. Mal varlığına el koyma işlemi temel olarak 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) ile gerçekleştiriliyor. Peki, mal varlığı dondurulması ne anlama gelir? İşte, Dilan Polat son dakika gelişmeleri ve bu konu hakkında ayrıntılı bilgiler…

Mal varlığına el konulması ne anlama gelir sorusu, Dilan Polat’la ilgili son dakika haberinin ardından gündeme geldi. Son günlerde iş yerlerine yönelik silahlı saldırılarla gündeme gelen ve vergi kaçırma iddiaları bulunan Dilan Polat ve eşi Engin Polat’ın tüm mal varlıklarına el konuldu. Polat ailesiyle ilgili haklarında yurt dışına çıkış yasağı da konulan çift hakkında Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporu da ortaya çıkmıştı. Peki, mal varlığına hangi durumlarda el konulabilir?

Taşınmazlara, hak ve alacaklara elkoyma:

Madde 128 – (1) Soruşturma veya kovuşturma konusu suçun işlendiğine ve bu suçlardan elde edildiğine dair somut delillere dayanan kuvvetli şüphe sebebi bulunan hallerde, şüpheli veya sanığa ait;

a) Taşınmazlara,

b) Kara, deniz veya hava ulaşım araçlarına,

c) Banka veya diğer malî kurumlardaki her türlü hesaba,

d) Gerçek veya tüzel kişiler nezdindeki her türlü hak ve alacaklara,

e) Kıymetli evraka,

f) Ortağı bulunduğu şirketteki ortaklık paylarına,

g) Kiralık kasa mevcutlarına,

h) Diğer malvarlığı değerlerine,

El konulabilir. Somut olarak belirlenen Bu taşınmaz, hak, alacak ve diğer malvarlığı değerlerinin şüpheli veya sanıktan başka bir kişinin zilyetliğinde bulunması halinde dahi, elkoyma işlemi yapılabilir. (Ek cümle: 21/2/2014 – 6526/10 md.) Bu madde kapsamında elkoyma kararı alınabilmesi için ilgisine göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu,Sermaye Piyasası Kurulu, Mali Suçları Araştırma Kurulu, Hazine Müsteşarlığı ve Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumundan, suçtan elde edilen değere ilişkin rapor alınır. Bu rapor en geç üç ay içinde hazırlanır. Özel sebepler zorunlu kıldığında bu süre talep üzerine iki ay daha uzatılabilir.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla