Connect with us

EKONOMİ

SGK’dan Yeni Erken Emeklilik Düzenlemesi: EYT’siz Liste Yayınlandı!

SGK, erken emeklilik sistemini tamamen yenileyerek yeni bir liste yayınladı.

Yayınlanma tarihi:

SGK, erken emeklilik sistemini tamamen yenileyerek yeni bir liste yayınladı. Bu güncelleme ile birlikte erken emeklilik için gerekli yaş, gün ve prim tablosu baştan aşağı değişti.

SGK’nın yayınladığı yeni erken emeklilik düzenlemesi, çalışan bireyler için önemli bir fırsat sunuyor. Özellikle EYT’yi kaçıranlar için bu yeni liste kaçırılmaması gereken bir fırsatı işaret ediyor. Yeni torba yasa ile birlikte milyonlarca kişiye erken emeklilik kapısı aralanıyor. Bağ-Kur emeklilerini de kapsayan bu düzenleme, prim indirimi ve erken emeklilik fırsatı sunuyor.

Yeni düzenleme kapsamında bağ-kurlu çalışanlara prim indirimi uygulanacak, böylece prim eksiği olanlar ve EYT’yi kaçıranlar yeniden erken emeklilik fırsatı yakalayacak. Meclis’e sunulan torba yasa içinde yer alan bu düzenlemenin detaylarına dair tüm bilgiler kamuoyu ile paylaşıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde yapılan bu düzenleme ile SSK ve bağ-kur arasındaki prim eşitliği sağlanacak. Bu sayede bağ-kur emeklileri de SSK’liler gibi 7200 prim günü ile emeklilik hakkına kavuşabilecekler. Ayrıca, prim indirimi ile bağ-kurlu çalışanlara 1800 günlük bir avantaj sağlanarak 5 yıl erken emeklilik fırsatı sunulacak.

Prim indirimi düzenlemesinin kapsamı özellikle küçük esnafı hedef alıyor. Kuaför, berber gibi az çalışanı olan küçük esnaflar da prim indiriminden faydalanabilecekler.

TBMM’de kabul edilmesi beklenen prim indirimi düzenlemesinin en geç Mart ayı ortalarında yürürlüğe girmesi planlanıyor. Bu nedenle, erken emeklilik için başvuruda bulunmak isteyenlerin acele etmeleri önem taşıyor.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla