Connect with us

EKONOMİ

Milyonlarca Emeklinin Maaşı Ne Kadar Olacak? Ekonomistlerden Tahmin!

Emekliler, 3 Temmuz’a kadar merakla bekledikleri yeni maaş tahminleri için uzmanların açıklamalarını dikkatle takip ediyor.

Yayınlanma tarihi:

Emekliler, 3 Temmuz’a kadar merakla bekledikleri yeni maaş tahminleri için uzmanların açıklamalarını dikkatle takip ediyor. Ekonomist Muhammet Bayram, en düşük emekli maaşı konusunda önemli detaylar paylaştı.

Emeklilerin maaşlarında yapılacak olan zamlar öncesinde TÜİK tarafından haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması bekleniyor. Bu rakamlar, yılın ilk yarısında gerçekleşen enflasyon farkını belirleyecek ve emeklilerin maaşlarına yansıyacak.

Muhammet Bayram, konuyla ilgili olarak şunları dile getirdi: “Kök maaş ve en düşük emekli maaşı arasındaki farklılıklar, emekliler arasında bazı karışıklıklara neden olabilir. Özellikle en düşük emekli maaşının belirlenmesinde bu farkın göz önünde bulundurulması gerekiyor. Devlet, emeklilerin maaşlarını enflasyona göre belirliyor ve bu süreçte yapılacak zamlar önem arz ediyor.”

Emeklilerin, kök maaşlarını ve emekli maaşlarını E-Devlet üzerinden kontrol edebileceklerini belirten Bayram, şu ifadeleri kullandı: “Kök maaşlar, emeklilerin asıl prime esas kazançlarını temsil ediyor. Bu maaşlar üzerinden yapılacak olan oransal zamlar, emeklilerin maaşlarını doğrudan etkileyecek.”

En düşük emekli maaşında yaşanabilecek değişikliklerle ilgili tahminlerin güncellenmesi gerektiğini vurgulayan Bayram, “En düşük emekli maaşı için tahminim, yapılacak olan oransal zam ile birlikte 15 bin TL civarında olabilir” dedi.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla