Sosyal medyada bizi takip edin

DÜNYA

BM Yüksek Komiseri Volker Türk: 7 Ekim’den bu yana Gazze’de 120 binden fazla insan öldürüldü

Yayınlanma tarihi:

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, bugün Cenevre’de başlayan İnsan Hakları Konseyi’nin 56’ıncı oturumunda Gazze’deki mevcut durum, Rusya- Ukrayna savaşı, dünya gündeminde yer alan iklim krizi, çete şiddeti ve uluslararası hukukun uygulanabilirliği konularında değerlendirmelerde bulundu. Dünya genelinde çatışmaların ve sivillerin öldürülmesinin günlük bir rutin haline geldiğine dikkat çeken Türk, “2023 yılında Ofisim tarafından toplanan veriler, silahlı çatışmalarda sivil ölümlerinin sayısının yüzde 72 arttığını gösteriyor. Gazzedeki çatışmanın taraflarının uluslararası insan hakları ve insancıl hukuku göz ardı etmeleri karşısında dehşete düştüm. Vicdansızca ölümler ve acılar yaşandı. İsrailin yoğun saldırıları sonucunda 7 Ekimden bu yana Gazzede çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 120 binden fazla kişi öldürüldü veya yaralandı. İsrailin Mayıs ayı başında Refaha yönelik operasyonlarını arttırmasından bu yana yaklaşık bir milyon Filistinli bir kez daha zorla yerinden edilirken, yardım dağıtımı ve insani erişim daha da kötüleşti” dedi.

“UKRAYNA’NIN ENERJİ KAPASİTESİNİN YÜZDE 68’İ TAHRİP OLDU”

Türk, Ukrayna’da durumun giderek kötüleştiğinin altını çizerek, “Ukraynada durum kötüleşmeye devam ediyor. Rus silahlı kuvvetlerinin Ukraynanın Kharkiv bölgesine yönelik son kara saldırısı tüm toplulukları yok etti. Bölge geniş alan etkili patlayıcı silahların yoğun saldırılarına maruz kaldığından, çoğu yaşlı olan sakinler, elektrik, su ve yeterli yiyecek olmadan bodrumlarda saklandılar.

Enerji altyapısına yönelik tekrarlanan büyük ölçekli saldırı dalgaları, Ukraynanın elektrik üretim kapasitesinin yüzde 68ini tahrip etti ve özellikle kış öncesinde sistemi tehlikeli bir devrilme noktasına getirdi” ifadelerine yer verdi.

“SAVAŞLAR İKLİMİ ETKİLİYOR”

Savaşların dünyanın ekosisteminde tahribata sebebiyet verdiğini vurgulayan Türk, “Savaşın, insanlara dayanılmaz acılar yaşatmasının yanı sıra, ağır bir bedeli de vardır. Savaş ve çatışmanın çevre üzerindeki geniş kapsamlı etkisi de yadsınamaz. Toprağın yanması, havanın, suyun ve toprağın kimyasal kirlenmesi, sivil altyapının tahrip edilmesi, hatta nükleer felaket riski.

Bu, insanlığın bugün karşı karşıya olduğu en büyük zorluklardan bazılarını da beraberinde getiriyor: iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik kaybı ve kirlilik. La Nina ve El Nino, Latin Amerika ve Karayipler’de dahil olmak üzere birçok ülkeye ciddi zararlar verdi. Güney Afrikada 61 milyon insan El Ninonun neden olduğu kuraklıktan ve iklim değişikliğinin kötüleştirdiği aşırı hava koşullarından etkileniyor. Malavi, Zambiya ve Zimbabve felaket durumu ilan etti ve muhtemelen başka ülkeler de bunu takip edecek. İnsani yardım topluluğunun, yaklaşan hasat başarısızlıkları karşısında baş gösteren bir krize ilişkin uyarılarını yineliyorum” ifadelerini kullandı.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
  • BM Yüksek Komiseri Volker Türk: 7 Ekim'den bu yana Gazze'de 120 binden fazla insan öldü (DHA)

  • BM Yüksek Komiseri Volker Türk: 7 Ekim'den bu yana Gazze'de 120 binden fazla insan öldü (DHA)

  • BM Yüksek Komiseri Volker Türk: 7 Ekim'den bu yana Gazze'de 120 binden fazla insan öldü (DHA)

  • BM Yüksek Komiseri Volker Türk: 7 Ekim'den bu yana Gazze'de 120 binden fazla insan öldü (DHA)

Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir