Connect with us

Emeklilik

SGK’DAN EMEKLİLİK FORMÜLÜ! 3600 Prim Günüyle Erken Emeklilik!

SGK’DAN EMEKLİLİK FORMÜLÜ! 3600 Prim Günüyle Erken Emeklilik!

Yayınlanma tarihi:

SGK Açıkladı! O Kişiler 5 Yıl Erken Emekli Olacak! Resmi Açıklama Geldi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilik hayali kuran ancak prim günü eksikliği nedeniyle bu hedefine ulaşamayan vatandaşlar için “B Planı” adı altında bir çözüm getiriyor. SGK’nın yeni düzenlemesi ile emeklilik için gerekli olan prim günü sayısını tamamlayamayanlar, toplu para alarak erken emeklilik yolunu açabiliyor.

Özellikle 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar veya bu tarihe kadar borçlanma yoluyla sigortalılık sürelerini tamamlayan bireyler, emeklilik için gerekli prim ve yıl şartlarını yerine getirdiklerinde doğrudan emeklilik hakkına sahip olabiliyorlar. Ancak tamamlanamayan prim günleri nedeniyle emekli olamayanlar için SGK, toplu ödeme imkanı sunuyor.

SSK kapsamında çalışanlar için gereken prim gün sayısı 5.000 ile 5.975 arasında değişirken, Bağ-Kur’lu esnaflar ve memurlar için bu sayı kadınlarda 7.200, erkeklerde ise 9.000 gün olarak belirlenmiş durumda. Kısmi emeklilik içinse SSK’lılar minimum 3.600, Bağ-Kur’lular ise 5.400 gün prim ödemiş olmaları gerekiyor.

Toplu para iadesinden faydalanabilmek için, sigortalının aktif olarak çalışmıyor olması ve diğer emeklilik koşullarını sağlayamıyor olması gerekiyor. Bu koşulları sağlayan vatandaşlar, birikmiş primlerini toplu olarak geri alabilirler.

Ayrıca, SGK’nın bu düzenlemesiyle toplu ödeme alarak hizmetlerini tasfiye eden vatandaşlar, ihtiyaçları halinde aldıkları toplu ödemenin güncellenmiş tutarını ödeyerek hizmetlerini yeniden ihya edebilirler. Benzer şekilde, vefat eden sigortalının hak sahipleri de gerekli şartları sağladıklarında birikmiş prim tutarlarını toplu olarak alabilirler.

SGK’nın getirdiği bu yeni düzenleme, emeklilik için prim günü eksikliği yaşayan vatandaşlara önemli bir imkan sunarak, yaşamlarını kolaylaştırmayı hedefliyor. Başvuruların SGK üzerinden yapılabildiği bu süreç, kısmi emeklilik ve toplu ödeme imkanını bir arada sunarak vatandaşlara çeşitli seçenekler sunuyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla