Connect with us

EKONOMİ

Bakan Işıkhan Açıkladı! Geleceğin Öne Çıkacak ve En Çok Eleman Aranan Meslekleri

Bakan Işıkhan Açıkladı! Geleceğin Öne Çıkacak ve En Çok Eleman Aranan Meslekleri

Yayınlanma tarihi:

Asgari Ücrete Ara Zam Tarihi Açıklandı! 'Şimdiden Hayırlı Olsun' Denilerek Duyruldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, işgücü piyasasının geleceğine ışık tutacak önemli bilgileri paylaştı. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından hazırlanan İşgücü Piyasası Araştırması’nın sonuçlarına göre, gelecek 10 yılda öne çıkacak meslekler ve en çok eleman aranan alanlar belirlendi.

Bakan Işıkhan’ın açıklamalarına göre, gelecek 10 yılda ön plana çıkması beklenen meslekler arasında yazılım mühendisi, e-ticaret uzmanı, yapay zeka uzmanı, bilişim uzmanı, inşaat mühendisi, pazarlama uzmanı, dil ve konuşma terapisti ve CNC operatörü bulunuyor.

İmalat sektöründe ise en fazla eleman ihtiyacı duyulan meslekler arasında ise makineci (dikiş), garson, satış danışmanı, ahşap mobilya imalat ustası, temizlik görevlisi, gazaltı kaynakçısı, konfeksiyon işçisi, akaryakıt satış elemanı, ark kaynakçısı ve yük taşıma şoförü yer alıyor.

İŞKUR’un gerçekleştirdiği araştırmaya göre, işgücü ihtiyacının en fazla olduğu imalat sektöründe iş yerlerinin yüzde 16,6’sında eleman açığı bulunuyor. Bununla birlikte, kadın iş gücü tercih edilen mesleklerde de önemli bir yer tutuyor; özellikle makineci (dikiş), temizlik görevlisi, satış danışmanı gibi alanlarda kadın istihdamı dikkat çekiyor.

İşverenlerin eleman temininde güçlük çektikleri meslekler arasında ise makineci (dikiş), garson, ahşap mobilya imalat ustası, gazaltı kaynakçısı gibi alanlar öne çıkıyor. Bu mesleklerdeki zorlukların temel nedeni, yeterli iş başvurusu yapılmaması ve gerekli mesleki becerilere sahip eleman bulunamaması olarak belirtiliyor.

İŞKUR’un yakın tarihli araştırması, işgücü piyasasının geleceğini şekillendirecek önemli veriler sunarken, gelecek yıllarda istihdam beklentilerini de değerlendirmeye olanak sağlıyor. Araştırmanın tamamının yüz yüze gerçekleştirilecek olması, işverenlerle doğrudan iletişim kurarak sektördeki ihtiyaçları daha doğru bir şekilde belirleme fırsatı sunuyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla