Connect with us

TÜRKİYE

SGK, EYT’lilere Toplu Para Ödemesi İçin Onay Verdi: 34.000 TL’ye Kadar Nakit

Yayınlanma tarihi:

SGK, EYT'lilere Toplu Para Ödemesi İçin Onay Verdi: 34.000 TL'ye Kadar Nakit

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak bilinen ve henüz emekli aylığı bağlanmayan kişiler için önemli bir adım atıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, EYT’lilere yönelik nakit avans düzenlemesi yapma kararı aldı. Bu yeni düzenlemeyle birlikte, 2 Haziran itibariyle EYT’liler, SGK’ya asgari ücretin üç katına kadar nakit avans başvurusunda bulunabilecekler. Son yapılan artışla birlikte asgari ücretin 11.402 TL olduğunu belirtelim.

SGK, Toplu Ödeme İçin Onay Verdi!

EYT düzenlemesi, 2 milyondan fazla kişiyi ilgilendiren önemli bir adım olarak hayata geçirildi ve emeklilik kapısı bu kişiler için resmen açıldı. SGK çalışanları, EYT başvuruları için yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Bu süreçte, maaşları geciken EYT’lilere yönelik sevindirici bir haber duyuruldu. 2 Haziran 2023 tarihinden itibaren emekli aylığı bağlanamayan adaylar, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan avans talebinde bulunabilecekler.

34.000 TL’ye Kadar Ödeme Yapılacak

SGK’nın 2018/38 Sayılı Genelgesi, bu düzenlemeyi kapsıyor. Genelgeye göre, emeklilik müracaatını yapmış olmalarına rağmen 90 gün içerisinde maaşları bağlanmayan EYT’liler, SGK’ya avans talebinde bulunabilecekler.

Bu avans düzenlemesi, EYT’lilerin maddi açıdan rahatlamasını amaçlıyor. EYT düzenlemesiyle emeklilik hakkını elde eden ve maaşlarını bekleyen kişiler için bu avans düzenlemesi önemli bir adım niteliği taşıyor.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla