Connect with us

EKONOMİ

Emekli Maaşlarına Seyyanen Zam Mı Geliyor? SGK Uzmanı İsa Karakaş Açıkladı!

SGK Uzmanı İsa Karakaş, emeklilere yönelik seyyanen zam hakkında önemli bir detayı paylaştı.

Yayınlanma tarihi:

SGK Uzmanı İsa Karakaş, emeklilere yönelik seyyanen zam hakkında önemli bir detayı paylaştı.

2024 yılı emekli maaş zammı ilk olarak yüzde 37,57 olarak belirlenmişti. Ancak, hükümetin bu oranı yüzde 49,25’e yükseltmesi tepkilere neden oldu.

Bu artışla birlikte en düşük emekli maaşı 10 bin TL’ye yükseldi. Ancak, yüksek enflasyon nedeniyle emeklilerin aldıkları maaşlar zamanla erirken, bayram ikramiyesinde beklenen zam gerçekleşmedi.

Hükümet, bayram ikramiyelerine yüzde 50 zam yaparak 2 bin TL’den 3 bin TL’ye çıkardı. Ancak, geçim sıkıntısı çeken emekliler, hükümetten atılacak adımı bekliyor. İşte bu noktada, emeklilere yönelik seyyanen zam isteyenler için önemli bir detayı SGK Uzmanı İsa Karakaş açıkladı.

Karakaş’a göre, Temmuz ayında 6 aylık enflasyon farkı alacak olan emeklilerle ilgili konuşulan formüllerden farklı bir yaklaşım gerekiyor.

İsa Karakaş, şu anda konuşulan formüllerden birinin, maaşı 10 bin liranın üzerinde olan emeklilere yüzde 25 oranında zam yapılması durumunda maaşlarının 12 bin 500 TL olacağını söyledi.

Ancak, Karakaş, normal kök maaşı 10 bin TL olan bir emeklinin maaşının 12 bin 500 TL’ye çıkarılması durumunda yaşanacak sıkıntılara dikkat çekti.

Karakaş’a göre, bu durumla beraber işin iyice karmaşık bir hal alacağını belirtti ve “Burada aslında seyyanen zam formülü şart” ifadelerini kullandı.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla