Connect with us

EKONOMİ

Seçimin kaderini EYT kuşağı belirleyecek!

Yayınlanma tarihi:

Güncellenme tarihi:

Olası bir erken ya da zamanında seçimde belirleyici unsurlar arasında EYT’liler ve ‘Z’ kuşağı sıklıkla sayılıyor. Peki, EYT’liler ve ‘Z’ kuşağı birbirinden çok farklı davranışlar sergileyebilir mi? ‘Z’ kuşağı olarak adlandırılan ve ilk defa oy kullanacak gençlerin önemli bir bölümünün, sayıları yaklaşık 5 milyon olarak ifade edilen EYT’lilerin çocukları oldukları düşünülürse seçmen davranışı açısından ortaya nasıl bir tablo çıkar?

Gophaber’den Ali Şükrü KARA, “Seçimleri Z Kuşağı Değil EYT Kuşağı Etkileyecek!” başlığı ile kaleme aldığı yorum-haberde dikkat çeken konulara değindi.

Kara’nın yorum-haberi şöyle:

SEÇİMLERİ Z KUŞAĞI DEĞİL EYT KUŞAĞI ETKİLEYECEK!

“Cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylar konuşulmaya başlanması ile seçim sonuçlarını etkileyecek toplumsal kuşaklarda gündeme gelmeye başladı.

Son zamanlarda konuşulan Z kuşağı adı altında yeni oy kullanmaya başlayan ve başlayacak olan bir kuşak var.

Ülkemizde seçim sonuçlarına etki edecek sorunlar mutlaka var! Son dönemde yüksek konut, kira, market fiyatları, 3600 ek gösterge, emeklilikte yaşa takılanlar, gençliğin beklentileri ve ülkede kendilerince görüp yorumladıkları şeyler…

EYT Kuşağı Büyükşehir seçimlerine etkileri oldu.

Bütün bunların içinde iktidar ve muhalefet yeni oy kullanmaya başlayan ve başlayacak olan Z Kuşağı’nı kazanma çalışması içerisine girdi.

Z Kuşağı’nın iktidardaki Ak Parti’de biraz uzakta olduğu görülüyor. Onun için Ak Parti üst kurulları proje geliştirerek, gençliğe yönelik daha etkin çalışma yapması gerekiyor.

Buna pararel olarak Z kuşağı ile aynı evde yaşayan, uzun süredir sorunları çözülmeyen bir EYT Kuşağı var. EYT Kuşağı’nın yerel seçimlerde Ak Parti’nin büyükşehirleri kaybetmesinde önemli etkileri oldu.

EYT Kuşağı yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de etkileyecek en kalabalık kuşak olarak görülüyor.

EYT Kuşağı 1999 yılında Bülent Ecevit döneminde çıkarılan bir yasa ile mağdur duruma düştü! Kazanılmış hakları ellerinden alındı. İşe girerken emekli olacağı tarih bellliyken, bir anda yeni yasa ile emeklilik tarihleri yıllarca geriye gitti. Hatta Anayasa’da yeni çıkan kanunların vatandaş aleyhine geriye doğru işletilemez maddesi olmasına karşın!

TABİ Kİ BU SORUNU AK PARTİ ÇIKARMADI! FAKAT ÇÖZMEK AK PARTİ’NİN İŞİ!

Bugüne kadar yerli ve yabancı vatandaşların bir çok sorununa çözüm arayan, maddi kaynak sağlayan Ak Parti hükümeti, EYT mağdurlarının sorununa çözüm araması menfaatleri gereğidir.

Şöyle bir durum var ki; Z kuşağını tam yakalayamamış, EYT Kuşağı’nın sorununu çözmemiş olarak seçimlere girecek olan Ak Parti, milyonlarca olan oy potansiyelini göz ardı ediyor demektir.  İşte bu göz ardı seçim sonuçlarına büyük etki yapar.

Z KUŞAĞI DENİLEN KUŞAK, EYT KUŞAĞI’NIN ÇOCUKLARI!

Bugün Z Kuşağı diye bilinen gençlik, EYT Kuşağı’nın çocukları! Yıllarca mağdur olarak beklemiş bir EYT Kuşağı, çocuğuna bu durumu anne baba olarak çok iyi anlatır.  Çocukta zaten bu sorunu yıllarca duyarak büyümüş bir nesil. Bilinç altında bu sorun zaten var.

Yıllardır sorunu çözülmeyen, emekliliğini bekleyen mağdur  anne ve baba evdeki Z Kuşağı çocuğuna hangi yönde oy kullanacağını siyasilerden çok daha iyi anlatır.

Ve EYT Kuşağı’nın bir çoğunun, bugün sorunlarına çözüm aramayan Ak Parti ve adaylarına oy vermeye yanaşmadıkları gözleniyor.

Hal böyle olunca EYT Kuşağı evdeki çocuğuna, eşine ve dostuna seçimler konusunda telkinlerde bulunmaya başlayacaktır.

Bu iki kuşakta sokakta, evde, mahallede, toplumda görülen tablo budur! Biz sadece tabloyu yazı olarak resmettik. Gerisi tedbir alaması gerekenlere kalmış!”

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Ali Albayrak

Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla