Connect with us

EKONOMİ

Özgür Erdursun’dan farklı EYT yasası tahminleri! “EYT çıkarsa…”

Yayınlanma tarihi:

Güncellenme tarihi:

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, EYT yasasının bugün çıkması durumunda kaç kişinin emekli olabileceğini, kadınlar ve erkeklerde emeklilik sürelerine ilişkin farklı etmenleri anlattı.

E TV Türkiye ve kendi YouTube kanalı ortak yayınında Şebnem Arda Boğa ile birlikte canlı yayına katılan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, EYT yasasının çıkması durumunda kaç kişinin anında emekli olabileceğini ve erkekler ve kadınlardaki farklı emeklilik şartlarını anlattı.

Erdursun, şöyle konuştu:

GÜNCEL EYT’Lİ SAYISI VE MALİYETİ

“EYT’de yaşa takılanların son güncel sayıları ve EYT’nin son güncel maliyeti ile ilgili bir çalışma yapıyorum. Bir iki gün içinde de bu sayıları çıkarmış olacağız.

EYT YASASI BUGÜN ÇIKARSA KADINLARDA DURUM…

8 Eylül 1999 tarihine kadar ilk defa sigortalı olan erkekler de kadınlar da EYT’lidir. Kadınlar zaten 1999’a kadar sigortalı olmuşlarsa 2019 yılında 20 yıllık süreyi tamamladı. 5 bin prim günü olanlar da emekli olabilir.

EYT YASASI BUGÜN ÇIKARSA ERKEKLERDE DURUM…

Erkekler de durum biraz daha farklı. Erkeklerde de ilk işe başlama tarihine göre 8 Eylül 1999’a kadar ilk işe başlaması olacak ve 25 yıllık süreyi tamamlaması gerekecek. 1996 yılına kadar sigortalı olan ve 5 bin prim günü olanlar yasa çıkar çıkmaz emekli olurlar. Ama 97-98-99 yılında ilk defa sigortalı olanlar prim günleri dolu olsa da 25 yıllık sürenin tamamlanmasını beklerler. Hemen emekli olamazlar.

İLK ETAPTA KAÇ EYT’Lİ EMEKLİ OLABİLİR?

4,5 milyona yakın EYT’li var. Yasa çıkarsa 500- bin 700 bin kişi emekli olabilir. Çünkü sigortalılık süresi ve prim günü tamamlama ayrı ayrı birer sorundur.

“EYT’LİLER EMEKLİ OLSA DA ÇALIŞMAK ZORUNDA”

Bu seçimde gündeme gelecek en önemli konular düşük emekli maaşları ve aylık bağlama oranları. Bugün EYT’lilerin tek dertleri emekli olmak değil. Bakacaklar ki 1600-18000 lira alıyoruz. Çalışmak zorunda kalacaklar. Çalışmaz ise geçinebilir mi? Bugün kiralar emekli maaşlarının üzerinde.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Ali Albayrak

Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla