Connect with us

POLİTİKA

Mustafa Demirkan’a tepkiler çığ gibi büyüyor!

İmam Mustafa Demirkan’ın Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik kullandığı ‘Zalim’ ve ‘Kafir’ sözcükleri Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Milyonlarca kişi Demirkan’a tepki gösterirken Ankara ve İzmir baroları suç duyurusunda bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik ‘Zalim’ ve ‘Kafir’ ifadelerini kullanan imam Mustafa Demirkan yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Demirkan’ın bu ifadelerinin ardından milyonlarca kişi Demirkan’a tepki gösterdi. Konuyla ilgili olarak Ankara Barosu ve İzmir Barosu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e atfen “Zalim ve kafir” diyen imam Mustafa Demirkan hakkında suç duyurusunda bulundu.

ANKARA BAROSU’NDAN AÇIKLAMA!

İmam Mustafa Demirkan’ın açıklamasının ardından Ankara Barosu’ndan konuyla ilgili olarak açıklama yapıldı. Açıklamada, “28.05.2021 günü Ayasofya Camiinde yaptığı konuşmada Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi hatırasına alenen hakaret eden Mustafa Demirkan hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak kamu davası açılması için Baromuzca Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur” ifadeleri kullanıldı.

İZMİR BAROSU’NDAN AÇIKLAMA!

Konuyla ilgili olarak da İzmir Barosu harekete geçti. Yapılan açıklamada, “Törene katılan çocuklara 430 Sayılı Öğretim Birliği Yasası (Tevhidi Tedrisat Kanunu) çiğnenmek suretiyle uygulamaya konulan Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi kapsamında hafızlık icazeti verilmiş, yine 2596 Sayılı Kanuna aykırı olarak, ruhani kıyafetler giydirilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına aykırı olarak gerçekleştirilen bu törende, Üsküdar Yıldırım Beyazıt Camii eski imam hatibi Mustafa Demirkan isimli zat, kimden alındığı belli olmayan bir yetkiyle yaptığı konuşmasında doğrudan Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret etmiş ve bu hakaretler kurucu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından kendilerine emanet edilen koltukları işgal eden şahıslar tarafından sessizce dinlenilmiştir” ifadesine yer verildi.

MUSTAFA DEMİRKAN NE DEDİ?

Mustafa Demirkan, “Bu ve bu gibi mabedler mabet olarak devam edilmesi için inşa edilmiş, hediye edilmiş. Öyle bir zaman geldi ki, bir asır gibi bir zaman içinde bu mabed-i şeriften Ezan-ı Muhammediye ve namaz her şey yasak olarak müze haline çevrildi. Onlardan daha zalim ve kafir kim olabilir… Ya Rabbi bir daha bu zihniyetin bu ümmetin başına gelmesini mukadder buyurma…” ifadelerini kullandı.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply